Země jako zahrádka podle Kateřiny Winterové

Zdravím vás, přátelé, milovníci a milovnice krás naší země. Zahradou, zajímavými odrůdami zeleniny, tradicemi, dobrým jídlem a přírodou v celé své kráse se zabývám dlouhá léta. A to nejen v pořadu Herbář, ale i v mých knihách o jídle, Zábavném kalendáři a také na webu Culina Botanica. A protože věřím, že tato témata mohou stejně jako mě obohatit i vás, přináším vám poznatky, které jsem nasbírala při natáčení, při pěstování na vlastní zahradě, při listování ve starých herbářích, kuchařkách, zelinářských příručkách a na toulkách naší krásnou zemí jako zahrádkou.

Masopustní veselí jako rozlučka se zimou

Masopustní období nastává na Tři krále a trvá až do takzvané Popeleční středy, kterou začíná významná postní doba před Velikonocemi. Podle názvu svátku bychom mohli čekat, že se bude jednat o jakýsi „půst od masa“. Je tomu však naopak. O masopustu se lidé po vánočním půstu připravují na nadcházející velikonoční půst pořádnou hodovačkou. Přestože je s veselím, hodováním a zábavou spojené celé období masopustu, v naší krajině bývá vrcholem Tučný čtvrtek a po něm nejvýznamnější poslední tři dny masopustu doprovázené maškarami a dalšími zvyky, které trvají od masopustní neděle až do Popeleční středy.

Masopust se dříve slavil v každém kraji a všude díky místopisné tradici vypadal trochu jinak. Sama jsem zažila ten na Hlinecku, zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ve zdejší starobylé vesničce Vortová má Vortovská maškara zvaná vostatky nepřerušenou tradici. Zajímavá je funkce masky Slaměného, který přináší plodnost. To vás prostě Slaměný povalí do sněhu… Pak aby ten rok nebyl plodný! Podobnou úlohu má i postava kramáře zvaného Žid. Utekla jsem radši za ztepilými Turky (svobodní chlapci, kteří jsou uváděni do vesnického kolektivu) a tančila a zpívala s nimi u kapely, která jako by vypadla z Ladových obrázků. Nakonec jsem měla tu čest obléci si masku Žida a ocenit umění tvůrců kostýmu Slaměného. Ten se totiž plete z letní slámy každý rok nově. Všechny role představují muži, tedy i Strakatého se Ženou a Rasa s Kobylou. Kominík vás pro štěstí zkrášlí sazemi.


Foto: archiv Kateřiny Winterové, Áli Ungerové a www.culinabotanica.cz