Výhledy na královské střední Čechy

Asi budete souhlasit, že ve středních Čechách můžeme více než kde jinde vnímat jedinečné otisky historie, stopy českých králů a královen, které utvářely a stále utvářejí atmosféru míst i podobu krajiny. Největší koncentrace hradů, zámků a královských měst v naší republice je toho důkazem. Což takhle podívat se na tento královsky bohatý region i z nadhledu? Máme pro vás pár námětů na zajímavé rozhledny. Kochat se pohledem na památky zasazené do nádherné přírody nebo z výšky obdivovat půvabná města dává zase jiný rozměr. 

Velká Buková

Křivoklátsko jako na dlani

Křivoklátsko bývá označované také jako Přemyslovský hvozd a srdce přemyslovského království (zatímco Praha byla mozkem). Tato oblast kolem řeky Berounky se těšila obrovské oblibě českých panovníků, vznikla zde spousta historických objektů, hluboké lesy byly loveckým revírem českých králů. Dnes zde najdete řadu hradů, zámků, tvrzí a zřícenin zasazených do kouzelné krajiny. A věřte, že stojí za to si vyšlápnout nějaký ten kopec a rozhlédnout se pořádně po okolí. Tady je pár vyzkoušených tipů.

Z rozhledny Velká Buková je krásný kruhový výhled na údolí Berounky, Křivoklátské vrchy a při dobré viditelnosti i na Brdy a Krušné hory. K rozhledně je možné se dostat autem nebo na kole a pěší turisté si mohou naplánovat výlet přímo z hradu Křivoklát, odkud lze dojít k rozhledně po tzv. Královské pěšině. Její výška sahá do 15 metrů a na její vrchol se dostanete po zdolání 72 schodů. Odměnit se poté můžete malým občerstvením nebo drobností v prodejně suvenýrů.

Cihlovou dvanáctimetrovou rozhlednu Děd v podobě hradní věže postavil poblíž Berouna už v roce 1893 místní Klub českých turistů jako první rozhlednu v českých zemích. Nejsnadněji se k rozhledně dostanete z nádraží v Berouně po modré turistické značce. V současné době je rozhledna sice obklopena vzrostlými stromy, takže z ní je vidět jen průsmykem vykáceného lesa směrem na Kladno a Křivoklátské lesy, ale bonusem je i atmosféra místa samotného, kde najdete nedaleko rozhledny i ohniště na pečení buřtíků. Mimochodem vrch Děd, na kterém se rozhledna nachází, je významným paleontologickým nalezištěm. 

Máminka

Naopak k novým rozhlednám patří Máminka na Hudlicku. Architektonicky zajímavá třiatřicetimetrová dřevěná jehlanová věž s dubovým točitým schodištěm stojí na vrcholu Krušná hora a byla postavena roku 2015. Nádherný kruhový výhled z plošiny ve výšce 21 metrů stojí rozhodně za výšlap. 

Ve stejné době vznikla i rozhledna na Senecké hoře, která má dva vyhlídkové ochozy a skýtá výhled nejen na Křivoklátskou pahorkatinu, ale i do Rakovnické kotliny, na hřebeny Doupovských hor, Krušných hor, Džbánu, Českého středohoří, Brdy na pozadí s hradem Radyní i na nedaleký městys Pavlíkov. 

Výhledy na královské střední Čechy

Královská města z ptačí perspektivy

Královská města byla prosperující a bohatá, což se odrazilo i v jejich podobě. Dnes patří k oblíbeným turistickým cílům a skutečným klenotům středních Čech. Spojit jejich návštěvu s možností podívat se na ně z ptačí perspektivy je dozajista obohacující, vyzkoušejte! Pár námětů by vám mohlo přijít vhod.

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory se tyčí na stejnojmenném kopci nad zdejšími vinicemi. Tato třicetimetrová rozhledna s výtahem je postavena z kyklopského zdiva a na jejím vrcholu je zřízena kavárna, která po celý rok přes den slouží turistům, a od sedmnácti hodin je zde dokonce prostřeno pro romantické večeře. Vedle rozhledny najdete i penzion s restaurací v hornickém stylu. Z vrcholu rozhledny se vám otevře pohled na Kutnohorsko, zámek Kačina, při dobré viditelnosti uvidíte hrad Bezděz, Ještěd, Krkonoše i Orlické hory.

Asi 5 km západně od Kutné Hory leží Vysoká, 472 m vysoký vrch, na němž nechal v letech 1695–1697 hrabě Špork postavit letohrádek a kapli sv. Jana Křtitele, nazvanou Belveder. Od r. 2002 je na vrchu veřejnosti přístupná rozhledna s točitým ocelovým schodištěm do výšky 40 metrů. Výhledy do dalekého okolí jsou okouzlující.

Vodárna Kolín

Rozhlednu najdete i přímo v Kolíně. Vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla otevřena pro veřejnost a její vodojem nyní slouží jako přístupná rozhledna. Kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabízí i tematicky zaměřené expozice a zajímavý kulturní program.

Při návštěvě rozhledny Bedřichova vyhlídka vás čekají hned dva úžasné zážitky. Nejdříve si vychutnáte nádherný výhled do polabské krajiny kolem Kolína a poté si prohlédnete památník připomínající historicky výjimečnou událost – bitvu u Kolína, která mimo jiné rozhodla o budoucnosti habsburské říše. I samotná podoba rozhledny je architektonicky zajímavá.

Ať už zvolíte ve středních Čechách návštěvu města, některého z hradů nebo turistický výšlap přírodou, zjistěte si, zda není poblíž nějaká rozhledna, v regionu je jich ještě daleko více a určitě to váš výlet ozvláštní. Výhodu v orientaci budou mít naši předplatitelé, kteří obdrželi jako bonusový vklad Mapu rozhleden ve středních Čechách.


Foto: archiv SCCR