Východní Morava v celé své kráse

Členitá a pestrá krajina na východě naší země je pastvou pro oči i pohlazením pro duši. Pohled na mozaiku lesů, luk a kopců i zdejší jedinečnou architekturu dokáže dobít i ohromit. A z výšky se kouzlo ještě násobí. Proto vám přinášíme pár tipů, kam se za krásnými výhledy ve čtyřech svébytných regionech východní Moravy vydat.

Zlínsko a Luhačovicko Putování po vyhlídkách východní Moravy zahájíme ve Valašských Kloboukách a vydáme se na rozhlednu Královec (říká se jí také Na Finiši nebo U Cyrila Bureše). Vede k ní od vlakového nádraží stejnojmenná naučná stezka, příjemná, sedm kilometrů dlouhá, s dvanácti informačními tabulemi o zdejší krajině, vzácných druzích rostlin a živočichů, ale i o tradicích a životě místních obyvatel. Na jejím konci vás čeká dřevěná (22m vysoká) stavba, která nabízí úžasný pohled na hřebeny Bílých Karpat, Vizovické vrchy, Javorníky i klobucké kotáry. Až se náležitě pokocháte, vyplatí se pokračovat dál, až do Poteče, vesnice s krásnými sady i zachovalými dřevěnicemi. Čistá krása přírodní rezervace Javorůvky, odpočinek v trnkovém a jabloňovém sadu, zastavení v březovém háji Ploščina nebo osvěžení u kapličky se studánkou na Dělanovci, to vše vás cestou čeká.


Foto: Jaromír Šallé, Jitka Zálešáková, archiv města Bojkovice, DMO Zlínsko a Luhačovicko, archiv Destinační společnosti Valašsko a DMO Kroměřížsko

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 1.4.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)