Rozhovor: Nebát se víc dávat, vždycky je co

Netlač řeku, teče sama. Životní krédo Petry Burianové, laskavé, pracovité, nesmírně zručné a inspirativní dámy z Podhorácka, které vítězství v soutěži Peče celá země přineslo nečekanou popularitu. V duchu své povahy se s ní snaží naložit se vší zodpovědností a využít ji k věcem, které považuje za důležité. Například k uchování tradic a vědění našich předků. Není to úplně snadné, ta její řeka teď teče dost divoce. Petra je na roztrhání, pracuje hned na několika zajímavých projektech, k tomu samozřejmě zůstává maminkou pěti dětí. Pere se s tím ale statečně a je vlastně dobrou zprávou, že se u nás „celebritou“ může stát právě taková ženská, jako je ona. Není to s námi zase tak špatné.

Najít u vás volný termín na setkání bylo dost obtížné, jste pořád na cestách. Během pár dní jste zvládla Domažlice, Slovácko, Rožnov pod Radhoštěm, Vizovice…

Dokončuji pořad s Českou televizí, který poběží od prvního září. Takový cestopis, navštěvuji
různé oblasti a v nich místní pamětníky, kteří mají co říct, co předat, něco umí. Ono je teď sice módní mluvit o jídlech ze skanzenu a receptech našich babiček, ale je to spíš umělé, trend, nikdo nepustí ke slovu samotné žijící lidi, nedá jim prostor. To byl můj cíl v tomto pořadu. Netušila jsem ale, jak těžké to bude.


foto: archiv ČT (Dvořák, Křepelka)

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 5.8.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)