Rozhovor: Libor Bouček má rád Česko

Heslo „Máme rádi Česko“ zvolává Libor Bouček v oblíbeném televizním pořadu už devět let. V jeho případě ale nejde jenom o moderátorskou frázi. Otec ho naučil, že dříve než se vydá za hranice, musí poznat svoji vlast. Přesně to hodlá předat i synovi. O své nové rodičovské roli i cestovatelských plánech si s námi na sklonku prázdnin povídal pod Žižkovskou věží. My mu za to věnovali náš velký vlastivědný speciál s otázkami, které, věříme, využije při plánování další série pořadu. I po letech totiž jeho scénář píše sám.

Jak jste si užil letošní léto?
Léto jsem měl krásné. Plné objevování nového rozměru života, rozměru se synem. Strávili jsme spolu hodně času, za což jsem moc rád. Takže mé léto bylo, řekl bych, nikoliv o poznávání končin, ale spíš o poznávání končetin.

Jaký jste nebo spíš budete rodič cestovatel?
Syn zatím jenom leží na zádech a je mu celkem jedno kde. Odjeli jsme k moři, kde jsme sledovali, jak si zvyká na vítr a na přímé slunce, a nebyl žádný problém. Zatím se jeví jako nadšený cestovatel. Moc se těším, až začne chodit a budu mu moct předat, co mi dal můj táta. Učil mě, že nejdřív je důležité poznat naši zemi a až pak, postupně, co je za hranicemi, objevovat svět. Podstatné je ale začínat tady. Tak se těším, že Albertovi ukážu třeba Karlštejn. Což je úplně banální destinace, ale když najednou vedle sebe máte někoho, kdo nezná vůbec nic, je to znovu romantické. Život je v cyklech a já teď budu moc rád předávat, co mně dal táta. Něco si přidám, něco zapomenu… Plánů mám spoustu: že spolu objevíme Novohradské hory, že půjdeme na běžkách na Mumlavské vodopády… Teď jsem dokonce koupil knihu, kde jsou asi čtyři stovky výletů po Česku.

Foto: Pavel Radosta

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 7. 10. 2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)