Relikviář sv. Maura pod lupou

Relikviář. Schránka ukrývající ostatky svatých, případně předměty nebo jejich fragmenty spojené s životem dotyčného světce. Vzhledem ke svému posvátnému obsahu se jedná většinou o schránky drahocenné, umělecky i historicky, k jejichž výzdobě je užito těch nejvzácnějších materiálů. Platí to více než stoprocentně o předmětu, který se ocitl pod naším dnešním drobnohledem – relikviáři svatého Maura.

Relikviář sv. Maura je co do historické ceny i zlatnického umu považován za poklad rovnocenný korunovačním klenotům. Vyroben byl na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes (dnešní Belgie) v první polovině 13. století. Po Francouzské revoluci, kdy klášter zanikl, a po několikerých přesunech odkoupil poškozený relikviář roku 1838 šlechtic Alfred de Beaufort-Spontin. Tento rod vlastnil od roku 1813 hrad a zámek Bečov, kam byl v roce 1891 relikviář přesunut.


Foto: Martin Frouz

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 5.8.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)