Rekordní historií Pelhřimova

Proč rekordní? Nemá to sice s historií moc společného, ale když se řekne Pelhřimov, většině z nás naskočí dvě spojení. Neexistující krematorium, které „proslavil“ film Vesničko má středisková, a slogan „město rekordů“ podle stejnojmenného festivalu a Muzea rekordů a kuriozit. To byla také moje první zastávka při návštěvě Pelhřimova. Nejen kvůli stovkám roztodivných, občas neuvěřitelných, jindy obdivuhodných exponátů, ale také pro atmosféru pětipatrové věže s městskou bránou z 16. století. 

A to už jsme rovnýma nohama v historii. Ta zanechala v Pelhřimově řadu cenných stave-bních památek. Vždyť Pelhřimov byl městem královským a díky nedaleké těžbě stříbra v minulosti i poměrně bohatým. Výhodou při poznávání města, zvláště když si uženete jako já zánět kolene, je, že všechny památky jsou soustředěné okolo centrálního Masarykova náměstí. Už samo náměstí je výkladem historických stavebních slohů od gotiky po funkcionalismus, jak jste jistě už zaznamenali, pokud náš časopis čtete od začátku.


Foto: Pavel Radosta 

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 3.6.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)