Regiony zvou: Nejkrásnější naučné stezky Karlovarského kraje

Láká vás pobyt v přírodě nebo objevování nepoznaných a tajemných míst? Vydejte se po naučných stezkách Karlovarského kraje a spojte výlet do kraje léčivých pramenů, lázní a kulturních památek s návštěvou národních parků, chráněných krajinných oblastí či přírodních rezervací.

Zažijte na vlastní kůži oázu klidu a odpočinku ve Slavkovském lese, kde jsou vzácné klimatické podmínky důležitou složkou léčebné terapie. Zavítejte do rezervace Soos, českého Yellowstonu či na Andělskou Horu, magické místo nabité pozitivní energií. Naučné stezky Krušných hor s hustými lesy a širými pláněmi vám zase poodhalí bohatou osmisetletou hornickou minulost.

Kamkoli se vydáte, naleznete ideální místo pro relaxaci, aktivní dovolenou i poznávání přírodních krás. Tady je pět tipů, aktuální seznam naučných stezek najdete na www.kctkv.cz a na www.mapy.cz.

Kladská

Přírodní rezervace Kladské rašeliny je jednou z největších a nejstarších na Karlovarsku. Najdete ji v CHKO Slavkovský les, součástí rezervace je i 1,6 km dlouhá naučná stezka Kladská. Začíná před loveckým zámečkem a vede kolem Kladského rybníka okrajem přírodní rezervace Kladské rašeliny. Stezka je zaměřena na biologii, geologii a historii a seznámí vás třeba s historií osady Kladská, s lesními porosty, faunou, vznikem vrchovišť a rašelinišť či květenou. Na osmi informačních tabulích si přečtete i zajímavosti o Slavkovském lese a o historii středověké těžby cínu. Procházka je to nenáročná, vede po rovině a je vhodná i pro kočárky.

Blatenský příkop

Blatenský příkop se začal budovat už v roce 1540, o čtyři roky později byl dokončen a staral se o přívod vody do dolů v Krušných horách. Dnes už nefunguje, ale roku 1980 byl vyhlášen technickou památkou a podél příkopu byla vybudována naučná stezka. Ta měří, stejně jako
příkop, skoro 12 kilometrů a má celkem 23 zastávek. Dozvíte se na ní zajímavosti z ekologie, historie, lesnictví a hornictví.

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 7. 04. 2022, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)