Půvab ohýbaného dřeva

Letos je tomu sto šedesát let, co zahájil Michael Thonet v Bystřici pod Hostýnem provoz továrny na ohýbaný nábytek. A brzy židlemi, které zde vyráběl, uhranul celý svět. Tonetky ale rozhodně nejsou nostalgickou minulostí. V nejstarším provozu svého druhu na světě jejich výroba pokračuje a příběh úspěšného a vkusného nábytku dnes píše firma TON. Při zachování unikátních původních technologií se jí daří portfolio výrobků rozšiřovat a kloubit s moderním designem, díky čemuž se těší uznání v nabité světové konkurenci. Nadčasové a kvalitní kousky odsud putují do šedesáti zemí světa a dělají tak čest českému řemeslu. 

Vidět celý výrobní proces, přihlížet, jak vznikají jednotlivé komponenty, jak na sebe navazují dílčí kroky, jak se ze surového dřeva zrodí nádherný kus nábytku a je připraven k expedici třeba do Japonska nebo Skandinávie, kde jsou výrobky TONu tak oblíbené, je naprosto fascinující. Až to situace dovolí, rozhodně si takovou příležitost nenechte ujít – v bystřické továrně v nepandemických časech pořádají exkurze i Dny otevřených dveří. Zatím můžete do výroby nakouknout spolu s námi. A možná i vás překvapí, kolik ruční práce, zručnosti a zkušeností je k výrobě každé židle třeba. Sympatický záměr firmy – uchování „geniální“ původní Thonetovy technologie pro další generace a důraz na kvalitu před kvantitou. Spoluprací s prestižními návrháři se současně daří snoubit tradici s moderním designem a vyvíjet nové modely, které dokonce udávají trend i v rámci světového trhu. Tak jako se to stalo s křeslem Merano, které zazářilo v roce 2010 na světových výstavách a je jedním z nejprodávanějších produktů (a současně i nejkopírovanějších konkurencí). To, že se tyhle „velké věci“ dějí v podhůří Hostýnských vrchů, mimo anonymní průmyslové zóny velkých měst, s respektem k místu, tradicím, přírodě i s úctou k zakladateli, je nesmírně povzbuzující.


Foto: Pavel Radosta a archiv TON a.s.

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 1.4.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)