Přijeďte si do Plzeňského kraje zimu pořádně užít

V této nelehké době potřebujeme více než jindy využít každou možnost pro načerpání pozitivní energie. To nejlepší je nezůstávat doma a vydat se do přírody. Dopřejte si aktivní odpočinek a znovu si ověřte, jak blahodárný vliv na duši má síla přírody a relaxace v ní. V té šumavské rozhodně pookřejete.

Pobyt venku, v přírodě, na čerstvém vzduchu je balzámem na duši.

Příznivci zimních sportů jistě už napjatě očekávají sněhobílé peřiny a těší se na zimní radovánky a lyžování. V Plzeňském kraji na šumavském Špičáku se nachází jeden z největších lyžařských areálů svého druhu v České republice. Je skvělým místem pro vyžití celé rodiny, v nabídce areálu je celkem pět sjezdových tratí, cvičná a dětská lyžařská hřiště. Důležitým předpokladem příjemného lyžařského zážitku je kvalitní sněhový povrch. Ten zajišťuje umělé zasněžování na osmdesáti procentech povrchu sjezdových tratí. Na vrcholy svahů lyžaře dopraví deset vleků a čtyřsedačková lanová dráha. Pro ty, kteří si chtějí lyžování trochu zpestřit, je tu sjezdovka Lubák. Čeká zde na vás jízda po různých vlnách, railech a hranách, ale obávat se nemusíte, nejde o nijak těžké ani příliš náročné úseky pro ryzí specialisty. Dětské lyžařské hřiště s název Pohádkové Česko nadchne všechny děti i jejich doprovod. Je vybaveno baby vlekem, pohyblivým kobercem, figurkami veselých zvířátek a pomůckami pro výuku lyžování. Jestli někde začít s lyžováním, tak tady. Mírný, ohraničený svah je ideální a bezpečnou možností pro první krůčky, respektive obloučky vašich ratolestí i pro „řádění“ nejmenších začínajících lyžařů. Rozzářené dětské oči plné nadšení určitě uvidíte, až vaše děti objeví zábavu s názvem snowtubing. Jízda na nafukovacích duších ledovým tobogánem si možná získá i vás „dospěláky“, jen do toho! V blízkosti Špičáku můžete vyzkoušet ještě jiný druh lyžařského vyžití. Horská služba v okolí vytyčila sedm skialpinistických tras různých délek a obtížností. Projet si je můžete i s průvodcem. Tento oblíbený způsob lyžování ve volném terénu nabízí spoustu bonusů a v šumavských podmínkách je „téměř“ srovnatelný s alpskými zážitky. Na Šumavě si skvěle užijete nejen zimních radovánek, ale můžete pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí v návštěvnických centrech národního parku Šumava. Centrum Srní je zaměřené na šelmy a nedaleko Kvildy je zase možné sledovat v přírodě jelení zvěř nebo vzácné sovy ve voliérách. Věřte, že tahle podívaná se vám určitě bude zamlouvat.

V Plzeňském kraji si přijdou na své i všichni vášniví běžkaři. Šumavská lyžařská magistrála o délce sto čtyřicet kilometrů propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu a navazují na ni další místní okruhy. Vzhledem k tomu, že je vedena územím národního parku Šumava, je nezbytná ohleduplnost vůči okolní přírodě. Ta se vám za to odmění nádhernou atmosférou a jedinečným prostředím.

Přijeďte si do Plzeňského kraje zimu pořádně užít.

Nejste nadšení lyžaři, ale milujete toulky zimní přírodou? Tak právě pro vás jsou jako stvořené pěší dálkové turistické trasy Zlaté stezky (www.zlatoustezkou.cz). Její hlavní trasa začíná v Plzeňském kraji v Chodové Plané a prochází napříč Českým lesem a Šumavou. Stezka využívá v maximální možné míře rozsáhlé sítě značených cest KČT a je rozčleněna do jednodenních úseků přibližně po dvaceti kilometrech (jsou viditelně značeny logem Zlaté stezky). Celá trasa prochází kolem nádherných turistických cílů. V oblasti Železnorudska se ubírá přes Javornou a do Nýrska a vede i místy zaniklých obcí a osad, dokládajících pohnutou historii pohraničí.

Ať už jste turistou nebo lyžařem, Plzeňský kraj vás rozhodně nezklame. Přijeďte si sem zimu pořádně užít.