Poznejte zvyky jižní Moravy

Co byly grešle, kdo bydlel v klátu? Proč se stromeček věšel pod strop a kdy se zapalovala
hromnička? Bez rituálů a starých tradic ztrácí jedinec i národ identitu. Proto po generace
opečovávané lidové tradice potřebují naši pozornost i dnes. To díky nim je naše země
jedinečná… Objevujte jejich význam a krásu na jihu Moravy!

Nečeká vás nudné hledání v národopisném slovníku ani odpoledne v zaprášeném archivu. Už v polovině dubna budou k dostání nevšední hrací karty, které vás světem lidových zvyků jižní Moravy provedou. Heslo? Hravě.

Z dílny kouzelnice Zuzany Osako

Karty navrhla Zuzana Osako, majitelka značky Tradice. (Možná znáte její olympijskou kolekci pro LOH v Tokiu 2021.) Spolupracovala se zakladatelkou Muzea tradic Věrou Colledani, jejíž znalosti v oboru jsou nedocenitelné. Třicet kartiček s obrázky a otázkou
na straně jedné a odpovědí na druhé je zabaleno v originálním pytlíčku z modrotisku. Ten vyrobili a následně ručně ušili ve Strážnici v proslulé modrotiskové dílně.

Karty vydává Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava. Koupíte je ve vybraných infocentrech na jižní Moravě, v brněnském infocentru na Panenské a v Art Gallery na ulici Veveří. Tam se také uskuteční vernisáž originálních ilustrací Zuzany Osako. Prodejní výstava bude otevřená přibližně 4 týdny a výtěžek poputuje na dobročinné účely. Část prostřednictvím humanitárních organizací těm, kteří u nás hledají útočiště před válkou na Ukrajině. A část lidem zasaženým tornádem v Lužicích, Zuzanině rodišti.

Karty oceníte na cestách, hádanky se neomrzí malým ani velkým. Darujte je jako luxusní suvenýr, přidaná hodnota je kromě krásných ilustrací, inspirovaných modrotiskem, právě v objevování nových poznatků. Nebo se s nimi těšte doma, odkaz mnoha generací má smysl opečovávat.

Foto: archiv CCRJM (Simona Kundratová)

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 7. 04. 2022, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)