Objevte báječný kraj na severu

Moravskoslezský kraj byl z hlediska turistického dlouho tak trochu Popelkou. Jezdilo se do Beskyd, techno-fajnšmekři se zastavili v Kopřivnici či ve Studénce, ale to bylo víceméně všechno. Teprve v posledních letech se podařilo probudit turistický potenciál tohoto kraje, který je velmi silný. Vždyť kde jinde najdete vedle sebe ideální možnosti pro všechny druhy turistiky – od pěší po vodní – unikátní technické památky a širokou nabídku muzeí, galerií, zámků a hradů plus festivaly evropského významu? Vydejte se do Moravskoslezského kraje a ochutnejte jeho lákadla! Což lze třeba v případě frgálů či kyselice vzít i doslova…

Až na hranici s Polskem vás zaveze parní Osoblažská úzkokolejka, která převeze i vaše bicykly, takže zpátky už vyrazíte v sedle.

Splňte si sny na TECHNOTRASE

Stát se na chvíli strojvedoucím, hasičem, vojákem či námořníkem, prozkoumat místa, kam běžně člověk nemůže vstoupit, nahlédnout do historie a na moment ji i prožít… Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil? Pokud se mezi takové snílky počítáte, pak zkuste vyrazit na TECHNOTRASU. Na třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás čeká pořádná nálož výjimečných zážitků.

Nejen pro milovníky vlaků a všeho s nimi spojeného je jako stvořené železniční muzeum sídlící v nádražní budově stanice Ostrava střed. Přáli jste si někdy usednout do parní lokomotivy nebo dokonce nějakou tu novější zkusit řídit? Pak právě zde budete na tom správném místě! Strojvedoucím se tu na okamžik stanete na realistickém trenažéru řízení dieselové lokomotivy a ta parní – tentokrát skutečná – na svého „řidiče“ čeká přímo před muzeem. 

Pokud nebudete chtít téma železnice opustit, pokračujte do Studénky. Místní vagonka kdysi patřila k největším výrobcům železničních vozů na světě! A právě jí je také věnováno místní Vagonářské muzeum, kde vám srdce zaplesá i nad úžasnou funkční modelovou železniční dráhou. A pokud vlaků pořád ještě nebudete mít dost, přesuňte se na Osoblažsko a svezte se Osoblažskou úzkokolejkou.

Už jste slyšeli o Weisshuhnově kanálu? Toto unikátní technické dílo se třemi tunely a dvěma akvadukty, které přivádělo vodu do papíren, postavil na řece Moravici opavský podnikatel Carl Weisshuhn – přítel samotného Edisona a pradědeček slavné spisovatelky Joy Adamsonové, jejíž příběhy o soužití se lvicí Elsou v Africe určitě znáte. Celý příběh díla i vyprávění pamětníka, jehož rodina pracovala v papírnách po čtyři generace, si poslechnete při komentovaných prohlídkách. Dozvíte se také, co to byly vajzunky, a ochutnáte, co jedli a pili chlapi v papírnách.

Neméně poutavé jsou prohlídky Po stopách textilek ve Frýdku-Místku. Společně s bývalou pracovnicí textilky nahlédnete do někdejších tkalcoven, přádelen i dalších budov výrobny Slezan. Povypráví vám nejen příběh textilnictví, jenž ovlivnil život i architekturu ve městě, ale i příběhy dělníků a majitelů továren, které byly stejně zajímavé jako odlišné.

Pokud vás textilnictví zaujalo, jistě vás nadchne i zážitkový tisk v textilní manufaktuře UAX v Bernaticích nad Odrou. Poté co nahlédnete pod ruce švadlen a projdete si celý proces výroby triček a jiných kousků v šatníku, si obléknete zástěru a mistr tiskař vás naučí nejstarší techniku tisku na textil – sítotisk. Sami si pak svou novou dovednost otestujete při výrobě vlastního trika.

Vítkovice jsou ocelový kolos, který vám nabídne bezpočet zajímavých zážitků.

A co se na chvíli stát hasičem? Obléknout si zásahový oděv, prošmejdit kabinu hasičského auta, vytáhnout kamaráda ze studny… Tento sen si můžete splnit v ostravském hasičském muzeu. Navíc si tu popovídáte s bývalými hasiči, kteří vás interaktivní expozicí provedou a povyprávějí nejednu napínavou historku z terénu. A že hasiči mají o čem vyprávět – vždyť právě na ně se lidé vždy v první řadě obracejí o pomoc, ať už jde o život nebo koťátko, které neumí slézt ze stromu. 

Za dalšími příběhy odvahy a odhodlání se dál vydejte k unikátnímu opevnění ze 16. století, jímž jsou Šance v Mostech u Jablunkova. Pevnost pětipaprskového půdorysu byla součástí systému původně vybudovaného na ochranu proti Turkům, později chránila před nájezdy z Uher. V roce 1766 Šance navštívil i císař Josef II., aby si prohlédl celý obranný systém Jablunkovského průsmyku.

A co teprve ostravská důlní a ocelářská tradice. O Dolní oblasti Vítkovice jsme referovali v našem časopise už několikrát. Ale monumentální industriální památky nepřestanou udivovat a fascinovat. A doly Anselm nebo Michal… 

Můžeme pokračovat ještě dlouho a je to pořád pouze zlomek snů, které si na TECHNOTRASE můžete splnit. Další inspiraci najdete na webovkách www.technotrasa.cz.

Ve Slezských Rudolticích se šlechta bavila možná ještě vynalézavěji než ve francouzských Versailles.

Světový kraj

Proč cestovat daleko, když v naší zemi máme mnoho krásných přímo světových, míst! A Moravskoslezský kraj není výjimkou.

I tady jsou místa, která se – jistě s mírnou nadsázkou – nápadně podobají těm světovým. Najdete zde zákoutí, která vás na chvíli přenesou do Francie, Anglie, Vídně, exotické Malajsie či čarodějnického světa Harryho Pottera. Jako má Rakousko svou Medvědí stezku, mají Jeseníky Bílou Opavu. Nedaleko Pusteven najdete visutý most jako v Himálaji a kostel v Karviné je šikmější než věž v Pise. Pojďme se podívat na tři další „světové“ lokality podrobněji.

Víte, co mají společného zámky ve Slezských Rudolticích a Versailles ve Francii? Na první pohled snad vzájemnou podobu. Buďte si však jisti, že rudoltické sídlo nabízí stejně výstřední příběhy a neuvěřitelné historky, kterými by se pochlubil i sám Král Slunce ve Versailles. 

Zámek se dostal na výsluní s hrabětem Albertem Hodicem. Ten si usmyslel, že ze zámku udělá místo, kam se bude sjíždět smetánka celé Evropy. Zámek přestavěl ve stylu sídla francouzských králů. Zvláště si dal záležet na zahradách, které v jeho plánech hrály hlavní roli. 

Druhé Versailles si brzy získaly pověst zábavního místa, kde i ty nejbizarnější představy se staly skutečností. V zahradách zde tancují a zpívají vodní nymfy, na jezírkách plují gondoly, hosté žasnou nad městem trpaslíků, kde liliputány hrají děti v převlecích. Své sídlo doplnil Albert i o harém! Hrabě uměl své hosty, mezi které patřil i pruský král Fridrich II., řádně překvapit. Ve Slezských Rudolticích se zrodil bavič evropské šlechty.

Slezská Harta je stejně romantickým spojením vody a lesů jako proslulý anglický Lake District.

Zadívejte se na klidnou hladinu Slezské Harty pozorněji a možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. 

Krásná příroda, vyhaslé sopky dokreslující scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel. S troškou fantazie snad v dálce uvidíte Johanku z Arku, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Proč Johanku z Arku? Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku. Svého času v okolí vyrostly kulisy středověkého města, Milla Jovovich alias Johanka zde sváděla bitvy a natáčení řídil z režisérského křesla Luc Besson. 

Dnes na Slezské Hartě panuje klid. Pro svou krásu a sportovní vyžití je oblíbeným cílem výletníků. Okolí můžete poznat na kole, pěšky nebo z paluby lodi. V létě je přehrada ideálním místem pro plavání a vodní sporty.

Kdyby do Štramberku, městečka v podhůří Beskyd, zavítal Turek, možná by měl na chvíli pocit, že je doma v Istanbulu. Dominanta Štramberku se totiž nápadně podobá Galatské věži v turecké metropoli. Samozřejmě s trochou nadsázky. Baklavu, tureckou medovou pochoutku, by však štramberští nahradili místní verzí – štramberskýma ušima. 

Štramberská trúba je prvním místem, na které výletníci putují. Stejně jako z Galatské věže i odtud jsou nádherné výhledy do okolí. Nikoliv však na moře a shon v přilehlých ulicích, ale na hluboké lesy a klidný život, který v podzámčí panuje. 

Jen v těch romantických příbězích Štramberk pokulhává. Na ochozu Galatské věže se dozvíte, že ten, kdo vás doprovází, se stane vaším manželem či vaší manželkou. Štramberští si však libují spíše v krvelačných pověstech. Slyšeli jste, jakou událost připomínají štramberské uši? Cukrovinka z perníkového těsta se po staletí peče ve tvaru lidských uší, které bojechtiví Tataři uřezávali štramberským nepřátelům a posílali svému chánovi jako doklad válečných úspěchů. Dobrou chuť!

Více příběhů naleznete na www.mamesvetovykraj.cz.

Ve větrném mlýnu v Bílovci se mlelo obilí až do roku 1942.

Podzim u nás zdarma!

Prodlužte si léto a poznejte atraktivity Moravskoslezského kraje zdarma! V září a říjnu máte možnost navštívit desítky top míst kraje hrdého na svou průmyslovou tradici bez placení vstupného. 

Moravskoslezský kraj se rozhodl prodloužit letošní turistickou sezonu. Vyhlásil proto nový dotační titul, který vám umožní v září a říjnu 2020 navštívit výběr nejatraktivnějších míst zcela zdarma. Chcete-li i vy zblízka poznat Beskydy či Jeseníky, ochutnat speciality místní kuchyně, navštívit unikátní místa připomínající výraznou technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska anebo si prostě jen prodloužit léto a ušetřit přitom za vstupné, neměli byste u nás v září a říjnu chybět!