Na jižní Moravě
zraje podzim

Není u nás pestřejší a rozmanitější kraj než jižní Morava. To říkám při plném vědomí nevšední míry patriotismu zdejšího rodáka. Ale posuďte sami: pohádkový jeskynní systém, romantické cyklostezky mezi vinohrady s večerním posezením v tradičním sklípku nebo v moderním vinařství, folklór, který si na nic nehraje, ale který se žije, desítky hradů a zámků, národní park, UNESCO, zapomenuté kouty i živá metropole. Vím, že se na jih Moravy vracíme často, ale pořád je tady co objevovat. Pro tentokrát jsme k vínu a vinařství, bez kterého by jižní Morava nebyla jižní Moravou, vybrali módu, která se nemění každé jaro, připomínku Napoleonova tažení, turisty opomíjený sever kraje, tajemné podzemí a panství „největšího“ Brňana 17. století.
Vinařské stezky nestezky
Když se řekne kolo a jižní Morava, většina z nás si (právem) představí rovinky nebo pozvolné stráně, žádný chvat a dřina. Ale i sem pronikly divoké traily – stezky, na kterých je potřeba krotit kolo jako zdivočelého mustanga na rodeu. Jedna taková nová stezka se rozbíhá v pěti trasách z rekreační oblasti Lučina na Strážnicku. Než se pustíte na okruhy, kde se střídají pohodové úseky a vyhlídky s ryze adrenalinovými pasážemi, můžete si v areálu své schopnosti v těžkém terénu vyzkoušet v tréninkovém skillcentru.
Většina návštěvníků na dvou kolech však neodolá tradičním stezkám mezi vinohrady. Vedle páteřní, téměř tři sta kilometrů dlouhé cesty je na jihu Moravy k dispozici celkem dvanáct set kilometrů cyklostezek propojujících památky, vinařské obce i jednotlivá vinařství, to vše v krásné krajině. Iniciátor a hlavní organizátor Moravských vinařských stezek Nadace Partnerství vydává každoročně aktualizovanou mapu a připravuje s partnery pro cyklisty řadu akcí.

Číslo 5/2020