Panthera-onca.jpg

Jaguár je oblíbeným modelem Jana Dungla. Asi je to i řízením osudu, neboť Honza znamená portugalsky „jaguár“.

Do Jižní Ameriky se Jan Dungel vypravil poprvé roku 1992 a od té doby se do oblasti kolem řeky Orinoko i jinde neustále vrací. Vyzbrojen skicákem, dalekohledem a mačetou (skutečně se musí pralesem prosekávat). A samozřejmě odhodláním hledat, pozorovat a malovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. 

Dvorní malíř Jeho Veličenstva
jaguára

Bolivian-crew.jpg
Manželka Radana zvládá expedice obdivuhodně. Její parketou je fotografování divokých zvířat, se kterými dokáže i komunikovat. Podobně jako s indiány, bez nichž by se manželský pár neobešel. I pro zkušeného Evropana jsou v pralese nepostradatelní díky svému umění číst přírodu.

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 5. 6. 2014 nebo možnost zakoupit Předplatné SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Publero.com)

JAN DUNGEL

přírodovědec, malíř, grafik, ilustrátor
(narozen 1951 v Kyjově)

Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, pracoval v Biofyzikálním ústavu AV ČR, od roku 1980 působí jako umělec na volné noze.

Pravidelně cestuje do Jižní Ameriky, v povodí Amazonie tvoří a pracuje více než dvacet let.

Jan-Dungel.jpg Ilustroval více než padesát knih vydaných u nás, v Evropě i jinde ve světě a stále jich přibývá.

Je autorem několika knih o přírodě jihoamerických tropů (např. Jak se maluje prales, 2006, Po krk v pralese, 2009, S jaguárem v posteli, 2012, Džungle uprostřed bažin, 2013).

Ilustracemi doprovodil knihu Zdeňka Veselovského Chováme se jako zvířata (1992), která byla oceněna titulem Nejkrásnější kniha roku.

Publikace Atlas ptáků České a Slovenské republiky byla nominována na prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii populárně-naučných knih.

Spolupracuje i s divadly, muzikanty i architekty.

Radost mu činí pobyt v přírodě s manželkou Radanou, malování obrazů a poslech hudby.

www.jandungel.com

Martina Kobzová
Antonín Bína
Téma: 
Lidé
Dvorní malíř Jeho Veličenstva jaguára