Botanické umění

je oslavou rostlin

Pavlina-Kourkova
Pavlina-Kourkova

Květiny ji přitahovaly od dětství, stejně jako malování. Dala se na studium biologie a poté zahradní architektury. Ale pořád to nebylo to pravé. Až v Londýně, kde objevila botanické umění. Nadchlo ji a nabídlo spojení obou jejích vášní – malování a světa rostlin. Dnes je Pavlína Kourková uznávanou botanickou malířkou a ilustrátorkou. A propagátorkou tohoto u nás ne zcela známého výtvarného oboru. Oboru, který považuje za romanci mezi vědou a uměním. Její zářící oči, když o něm mluví, jsou mu tou nejlepší reklamou.

 Výtvarný obor, kterému se věnujete, je označován jako botanické umění. Přitom se rozlišuje botanické umění a botanická ilustrace. Zasvětíte nás hned v úvodu do rozdílů?

Botanická ilustrace, jak ji známe z různých atlasů a herbářů, je více vědecká. Přesně zachycuje všechny konkrétní rozlišovací znaky rostlin, musí být jasné, o který druh se jedná. Často je v měřítku jedna ku jedné, používá se při ní pero a inkoust. Zatímco botanické umění má mnohem širší záběr a je spíše estetického rázu. Rostliny zobrazuje také se všemi detaily, ale může je ztvárnit z různých úhlů, experimentuje s různými technikami a pohrává si s měřítkem. Je mnohem volnější, svobodnější a emotivnější, a to mně osobně vyhovuje víc. Dává šanci přenést tu radost, kterou cítím při pohledu na květinu. 

 Prozraďte, jaká byla vaše cesta k botanickému umění?

Už odmalička mě zajímala příroda obecně, rostliny pak obzvlášť. Na Vysočině, kde jsem vyrostla, je překrásná příroda, luka plná květin, nosila jsem si je domů a pozorovala jejich detaily. Později jsem se rozhodla pro studium biologie, nejprve pro ten vědečtější přístup – poznat je z hlediska anatomie, morfologie i fyziologie. To mi nestačilo a šla jsem ještě na zahradní architekturu studovat okrasné zahradnictví. Hrozně se mi líbil ten svět barevných květin, různé kultivary, aranžmá záhonů. Nakonec nestačilo ani tohle, cítila jsem, že mě nejvíc oslovuje estetická stránka rostlin. Vnímala jsem, jak jsou nádherné, hodné obdivu, chtěla jsem je oslavovat a toužila ten dojem, tu radost zaznamenat a tím ji i přenášet dál.

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 4. 6. 2020, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)

Martina Kobzová
Téma: 
Lidé
Botanické umění je oslavou rostlin