
Polička
www.vennamesta.cz
Tentokrát se v seriálu královských věnných měst zastavíme v Poličce. Příjemné historické městečko si letos připomíná tři čtvrtě tisíciletí od svého vzniku a oslavovat se tu bude po celý rok. A tak je možná o důvod víc ho navštívit a poznat jeho příběh.
Před osmi sty lety se poprvé v písemných pramenech objevuje území Na poličkách. Právě tam v roce 1265 nechal český král Přemysl Otakar II. založit město jménem Polička coby jeden z opěrných bodů jeho království. V roce 1307 byl osud města určen na další staletí, to když byla českým králem Rudolfem I. Habsburským správa města postoupena jeho manželce Alžbětě (známější pod jménem Eliška Rejčka). Polička se tak stala věnným městem královniným a mohla se pyšnit výsadami, jakými bylo například užívání práva mílového, várečného a hrdelního.

Ve druhé polovině 16. století proběhla renesanční přestavba celého města, ze které se dochoval pouze kostelík sv. Michala. Další osud města v 17. století neblaze poznamenal velký požár, potrestání města za odboj proti Habsburkům i útrapy třicetileté války. Polička se téměř vylidnila a v roce 1654 zde napočítal královský rychtář pouze 90 usedlých. O století později už bylo zase hej a Polička patřila mezi nejvýstavnější česká města, 18. století bývá označováno jako zlatý věk poličského měšťanstva.
Významnou událostí 19. století byl další obrovský požár v roce 1845, po kterém zůstaly nepoškozeny pouze čtyři z více než dvou set domů. Popelem lehl i původní kostel sv. Jakuba. Při stavbě nového kostela, který dnes tvoří dominantu města, byla proto v jeho věži vybudována světnička pro „strážce proti ohni“. Právě v ní se narodil v roce 1890 později proslulý hudební skladatel Bohuslav Martinů. Když zdoláte sto dvaadevadesát schodů, můžete do světničky nakouknout i vy. V Centru Bohuslava Martinů najdete nové interaktivní expozice o tomto významném rodákovi, ale i o sklářství na Horácku nebo o historii města. Historie na vás v Poličce příjemně dýchá na každém kroku. Prstenec městského opevnění s délkou 1 220 m a zesílenými devatenácti půlválcovými věžemi patří k nejzachovalejším ve střední Evropě. Projít se po jeho ochozech s průvodcem stojí za to. Při vycházce městem můžete také vidět necelou polovinu z původních více než osmdesáti vyřezávaných klasicistních vrat. V jemnosti provedení i rozmanitosti dekoru nemají v Čechách a na Moravě obdoby. Milovníci výtvarného umění by neměli vynechat Galerii v radnici, s obrazárnou rodu Hohenemsů. Téměř „povinností“ při návštěvě Poličky je navštívit i nedaleký hrad Svojanov.

Kdo si nevystačí s památkami, kulturou a historií a potřebuje přece jen trochu pohybu, může si v Poličce užít i zimní radovánky. Hned za městem na silnici Polička–Jimramov–Nové Město na Moravě je vybudován lyžařský areál se sjezdovkou o délce 320 m i umělým osvětlením. Příznivci běžkování se odtud mohou vydat na upravené běžecké tratě „U Salaše“ nebo vyrazit do okolí. Zkrátka v Poličce se rozhodně nudit nebudete!
– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 5. 2. 2015, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Publero.com)

Číslo 1/2015