Alpy-andelicek.jpg
Veselý alpský andělíček.

Nejbližší Alpy 

Alpy-Moenichkirchen-Mariensee.jpg
Středisko Moenichkirchen-Mariensee je oblíbené hlavně rodinami s dětmi.
Alpy-horkovzdusne-balony.jpg
Horkovzdušné balóny v mrazivém dni vyráží na Dachstein.
Alpy-freerider.jpg
Blankytná obloha, jiskřivý sníh a nekonečné svahy – ráj lyžařů.
Alpy-Hallstatt.jpg
Zimní romantika vesničky Hallstatt v regionu Salzkammergut.

Alpy-sane.jpg

A až vám budou nohy klesat únavou z kilometrových sjezdovek, nasedněte do saní tažených vraníky, ze kterých stoupá pára, zachumlejte se do kožešiny a vychutnejte si nostalgii starých časů.

U-sousedu_mapka.jpgChcete si jen tak odskočit na lyže do Rakouska? Podívali jsme se, kde budete nejdřív.

Přísně vzato je vlastně nejbližším rakouským letoviskem známý Hochficht, který ale leží přímo na českých hranicích kousek od Lipna. Proto jsme ho vyřadili jako areál téměř domácí. Při pohledu do nejnovějšího vydání Ski Guide Austria – průvodce po více než 200 rakouských lyžařských střediscích – nám padl do oka ještě Hohe Wand Wiese u Vídně. To je ale spíš jen taková cvičná loučka ve výšce ani ne čtyři sta metrů.

Takže nejbližší „opravdové“ lyžování najdeme zřejmě až v Moenichkirchen/Mariensee a Lackenhofu am Oetscher. Obě letoviska jsou z Brna vzdálena něco přes 200 a z Prahy přes 300 kilometrů: za nějaké tři čtyři hodinky jízdy autem tam v pohodě můžete být.

Pozor na místní lahůdky!

V případě Lackenhofu nám znalci poradili, ať zajdeme do zdejšího Oetscher Schutzhausu. „Bouda“ v tradičním horském stylu leží ve výšce víc než 1 400 metrů a výhled z ní je opravdu nádherný. Na terase před Schutzhausem se krásně sedí, popíjí „lovecký čaj“ anebo „bombardino“ (horký vaječný koňak s mlékem, ozdobený šlehačkou – kalorická bomba do mrazu) a zkoušejí alpské speciality: třeba špecle (zdejší druh noků) s různými druhy sýrů a sušeným tyrolským špekem. Jen pozor – tohle jsou opravdu vydatné speciality jen pro sportovce, kteří dokážou získané kalorie zas rychle vydat!

Tady v Lackenhofu – jehož sjezdovky začínají ve výškách kolem šestnácti set metrů – k tomu naštěstí máme dost příležitostí. Pro začátek volíme nenáročnou modrou, která vede lesem z hory Kleiner Oetscher (1 560 metrů). Děti se ale nudí, a tak vyrážíme na jednu ze dvou zdejších černých sjezdovek: nabízí opravdu dobrý „sešup“. Pokud chcete vyzkoušet všechny místní sjezdovky, měl by vám na to víkend stačit: je jich totiž devět a celkově měří 19 kilometrů.

Maďaři a Slováci nás předběhli

Letovisko má zvláštní svérázné kouzlo: není totiž tak velké, rušné ani snobské jako řada slavnějších míst v Alpách. A hlavně – je poměrně levné. Jednodenní permanentka tu stojí pro dospělého 34 eur, pro dítě 19 eur. Nakonec jsme tady pořád jen v předhůří Alp – i když na místě velmi romantickém a vyhledávaném také v létě.

„Čechů sem příliš mnoho nejezdí – zřejmě chybí propagace,“ dozvěděli jsme se od vlekařů. „Spíš si sem odskočí na pár hodin Vídeňané, často vídáme i Slováky a hlavně Maďary, kteří si to tu zřejmě dost oblíbili.“

Lyžařům z rovinaté země čabajky a uheráku se určitě opravdu líbí zdejší pozvolné svahy, které ke sklouznutí lákají i děti a starší návštěvníky. S freeridy je to tu slabší – užijí si ale snowboardisté, kteří zde najdou Funpark, a běžkaři (21 km tras, z toho 7,5 pro bruslaře). Dětem jistě neunikne nabídka parádně dlouhých sjezdů na sáňkách, snow-tubing a dvoukilometrový tobogán. Starším lidem by se ale nejspíš víc líbila pěší zimní túra na vyhlídkovém okruhu dlouhém 17 kilometrů.

Za upozornění asi stojí fakt, že vstup na upravené běžecké trasy je tu zpoplatněn: za den vás vyjde na dvě eura (pro děti do 15 let je ale zdarma). Základní informace o Lackenhofu jsou mimochodem na webu i česky: text byl ale zřejmě přeložen počítačem, a tak je místy roztomile nesmyslný.

Nejlepší pro začátek

Ideální pro děti, začátečníky a „věčné začátečníky“ je druhé z našich blízkých letovisek – Moenichkirchen-Mariensee. Velmi mírné sjezdovky – jedna z nich dlouhá 2,2 kilometru – jsou pro výuku lyžování skutečně ideální. Velmi malým anebo nesmělým dětem tady nabízejí speciální kurzy s přátelským učitelem-medvídkem.

Freerideři ani snowboarďáci se zde příliš nevyřádí – běžkaři se ale mohou napojit na známou „panoramatickou magistrálu“ Wechsel-Semmering.

Nejvyšší bod zdejších sjezdovek leží ve výšce 1 450 metrů: pro Rakušany to nic není, my už ale takový „kopeček“ oceníme. Opět spolu s Maďary a Slováky (vlastně spíš se dá říct Bratislavany), kteří jsou zde tradičními hosty.

Specialitou střediska jsou „oázy oddechu“: ratanová plážová křesla (s košatinou kryjící proti větru) a lehátka, rozestavěná na příhodných místech. Můžete se v nich zadarmo opalovat či prostě jen nahřívat na slunci – a pak s čerstvě nabytou energií vyrazit zdolávat 13,5 kilometru místních sjezdovek (dospělého vyjde jednodenní „permice“ na 48 eur, dítě na 25 eur).

Pro vyspělé lyžaře je tu jedna černá sjezdovka s délkou 1,45 km. Jejich méně zkušení kolegové pak ocení, že některé úseky modrých a červených sjezdovek byly stavěny speciálně pro carvingové lyžování.

Aby měli jistotu sněhu, pořídili si v Moenichkirchenu umělé zasněžování na jedenáct kilometrů sjezdovek. I v zimách chudších na sníh tak mají co nabídnout. Bohatším fajnšmekrům zde ostatně připravili jednu skutečnou lahůdku: lyžování s helikoptérou. Ta vás vynese až na vrchol – a pak už je to na vás…

Velkým trumfem areálu, jenž nese označení Schischaukel – Lyžařská houpačka – je Dětský svět. Zvlášť o víkendech, kdy se pořádá pestrý zábavní program, tady bývá nabito. Zatímco se děti – pod dozorem – baví, rodiče mohou hoblovat sjezdovky. Co lepšího se dá na lyžařský pobyt vymyslet, že?

Ivo Bartík
Albin Niederstrasser
Leo Himsl
Österreich Werbung Pigneter
Téma: 
Regiony
Nejbližší Alpy
Číslo 1/2013
||

Informace pro předplatitele

Vytisněte si dárkový poukaz:

Darkovy-poukaz.pdf

Bližší informace a objednání předplatného Mojí země:

Tištěná verze

SEND předplatné Praha
Tel.: +420 225 985 225
www.send.cz

Elektronická verze

AlzaMedia
www.alza.cz

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Inzerce v časopise

Magazín Moje země nabízí řadu příležitostí k propagaci služeb, zboží, k prezentaci záměrů nebo image vaší společnosti. Prostředky jsou standardní inzertní plochy, sponzoring rubrik, PR články a aktivity. Reklama v časopisu Moje země je přiměřená a vstřícná nejen k zadavateli, ale i čtenáři a tím i pozitivně vnímaná a účinná.

Podmínky inzerce zde.

PARAMETRY
Náklad 11 tisíc výtisků, z toho 5 700 předplatitelů
Rozsah 96 stran + 4 strany obálky
Formát 175 × 254 mm
Čtenost 50 tisíc za číslo, 110 tisíc za delší období
Struktura 58 % ženy, 42 % muži
středoškolské vzdělání 46 %
vysokoškolské vzdělání 31 %
Periodicita dvouměsíčník
Cena výtisku 55 Kč, předplatitelé 45 Kč
Roční předplatné 270 Kč
Distribuce prodejní místa PNS po celé ČR
FORMÁTY INZERCE
Form-inz-01.png
Form-inz-02.png
INZERCE V RUBRICE REGION
Form-inz-03.png

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Inzerce na webových stránkách časopisu

banner A šířka 981 px, výška 196 px
banner B šířka 239 px, výška 410 px

Vydavatel

MOJE ZEMĚ ČESKO s. r. o.
Gromešova 769/4, 621 00 Brno
Tel.: +420 532 193 011
www.mojezeme.cz
GPS: 49°15'3.933"N, 16°35'21.374"E


DIČ: CZ29364426
IČO: 29364426

Registr: Krajský obchodní soud v Brně
16.7.2012, oddíl C, vložka 75575
Šéfredaktorka
Kobzova
Martina Kobzová
Tel.: +420 728 726 068
E-mail: kobzova@mojezeme.cz
Marketing manažer
a obrazový redaktor

Redakce
Radosta
Pavel Radosta
E-mail: radosta@mojezeme.cz
Bartik.jpg
Ivo Bartík
Produkce Vedoucí inzertního oddělení
Rudolecka
Drahomíra Jindrová
Tel.: +420 532 193 030
Mob.: +420 723 129 935
E-mail: produkce@mojezeme.cz
Kobza.jpg
Pavel Kobza
Tel.: +420 532 193 032
E-mail: kobza@mojezeme.cz