Martin_Chrastecky.jpg

Martin Chrástecký tvoří unikátní pohlednice pro nevidomé.

Zvuky

probarvují tmu

„Každý nevidomý je postižený hlukem. Vlastně jsme handicapovaní nadvakrát,“ s nadsázkou říká Martin Chrástecký. Akustické vjemy a záliba v rozhlasovém střihu slepého muže dovedly k pokusům o tvorbu unikátních autorských prací. Nazývat je můžeme třeba zvukové koláže nebo zvukové pohlednice.

„Snažím se nacházet specifické zvuky, k nimž se nevidomý až tak běžně nedostane. Ale jak to bývá, na začátku všeho byla náhoda,“ přiznává sympatický brunet.

Nikdy neviděl, se zrakovým postižením už se narodil, ale bravurně na poslech jen tak mimochodem rozezná třeba typ tramvaje, která projede kolem, anebo postřehne, že si návštěvník u vedlejšího stolku v kavárně právě připálil cigaretu zapalovačem značky Zippo. Handicap mu nezabránil ani vystudovat vysokou školu, ani se ochotnicky věnovat divadlu.

„Před několika lety jsem pro zvukový časopis Polyfémos připravoval reportáž z oslav Dne Brna, který je připomínkou hrdinných obránců města proti Švédům. Zvuky z rekonstrukce bitvy, nabíjení starých pušek a arkebuz, přitom náhodně splynuly se zpěvem z katedrály na Petrově. Atmosféru boje to nečekaně a zajímavě narušilo, takže nápad byl na světě,“ popisuje.

Jeden zvuk od dvou posluchačů

Martinovým pilotním projektem se stala Sonda do hlubin echolokace. „Vycházel jsem ze zvuků bílé hole, která nevidomým nahrazuje oči. Pak jsem se ale rozhodl jít dál, do hlubin dalších zvuků,“ vysvětluje Martin.

Nahrávka bitvy už proto zahrnuje širokou škálu zvuků, které mají jako společného jmenovatele oslavu odvahy Brňanů stojících proti švédské přesile. Salvy, střelbu a slavnostní ohňostroj doplňují zvuky známého novodobého brněnského orloje, který na počest předků vyrostl na náměstí Svobody. „Nahrávací zařízení jsem strčil dovnitř orloje, do jedné ze škvír, odkud vždy v 11 hodin – kdy odbíjí legendární brněnské poledne – může k potěše turistů i obyvatel města vypadnout památeční kulička. Vysloužil jsem si tak ovšem nelibost mladé maminky, která se obávala, že chci kuličku pro sebe, a její dcerka ji tak nedostane,“ usmívá se lovec zvuků.

U jeho „zvukových pohlednic“ přitom nejde jen o prosté záznamy – tato bitevní vřava v nich například byla zaznamenána dvojím způsobem. Jednou normálně z povrchu náměstí proměněného v bojiště, podruhé slyší stejný moment posluchači „filtrovaně“ z útrob podzemního labyrintu pod Zelným trhem. Ohňostrojné finále zas ozvláštňují kapky deště, odrážející se od deštníku. „S nahrávkou mi pomáhal kamarád Ivan Palacký, který mne také v nápadu podporuje,“ doplňuje Martin.

Stereo slepice a záhada kuny

První ohlasy jsou prý zatím dobré, současně však také vedou k potřebě ještě lepšího vypilování nových nahrávek. Zatímco při prohlížení obrazových koláží je vidící člověk schopen rozeznat, co všechno autor poskládal dohromady, aby vytvořil novou kvalitu, u zvuků identifikace tak jasná není.

Martin_Chrastecky_2.jpg

„Zvuky lze lovit na letišti i v kurníku.

„Přemýšlíme, jak tam dodat nutné informace, alespoň minimální popis toho, co se odehrává. Ale tak, aby výsledkem nebyla jen klasická rozhlasová reportáž,“ přiznává autor „koláží pro uši“. Určeny přitom rozhodně nemusí být jen nevidomým, atraktivní se mohou stát pro každého.

Celé loňské léto dával Martin Chrástecký dohromady novou audiopohlednici. Zatím nemá definitivní název, ale z jejího popisu je jasné, oč se jedná. „Shromáždil jsem zvuky noci a dne tak, jak je vnímáme doma, ve vesnici Huslenky,“ upřesňuje.

Cirkulárka, na níž Martinův otec řeže dřevo, kování divokého koně, bzučení hmyzu a zpěv ptáků. Anebo také „organizovaně stereofonní výstup“ slepic po žebříčku z kurníku, takže není těžké představit si, jak spořádaně kráčejí zprava doleva.

„Vrcholem se stane noční bouřka – poryvy větru a hustý déšť, dokonce se mi podařilo zachytit zahřmění v jeden moment zvenčí – přes nahrávadlo umístěné na plotě – a vevnitř, jak je slyšet na půdě. Víc ale prozrazovat nechci,“ nechává si další zajímavosti absolvent bakalářského studia speciální pedagogiky na Masarykově univerzitě pro sebe.

„Nikdy navíc přesně nevíte, co z toho všeho nahrávání při střihu vyleze. Jednou se mi třeba popletly ruce a nechtě jsem rozhodil zvuk do dvou kanálů. Výsledkem je pocit, že vnímáte svět jakoby ze středu ptačího hejna, asi tak, jak ho mohou slyšet ptáci,“ dokresluje. Občas může dojít i k tomu, že ani autor sám není s to pojmenovat vše, co nahrál: „Stáhli jsme třeba zvuk, o němž se zatím stále přeme. Já jsem přesvědčený, že je to zavřísknutí kuny. Kamarádi však oponují, že tato šelmička je moc plachá, než aby se přiblížila lidskému obydlí na doslech.“

Symfonie potrubí a šustění polystyrénu

Dalších námětů na zvukové koláže si už Martin nastřádal několik. Chce se pokusit zaznamenat zvuky ve tmě, domluvenou má i nahrávku z brněnských kolektorů, jejichž tunely znějí nepřebernou škálou zvuků potrubí. „Vychází to z mého hračičkovství, to přiznávám. Někdo prostě zachytí svoje zážitky na papír, já je hodím do zvuku. Uvidíme, jestli se všechno chytí,“ krčí rameny.

Věřme, že ano – zvuky totiž hrají v životě nevidomých obrovskou roli. „Představa vidících, že jsme ztraceni ve tmě, určitě neplatí. I ta sebevětší temnota je plná zvuků,“ podotýká nevidomý muž. „Mám přítele, který miluje zvony. Kde může, poslechne si je a nemůže se jejich tónů nabažit.

Naopak můj neoblíbenější zvuk, to jsou asi hlasy lidí,“ přiznává Martin Chrástecký a s úsměvem dodává: „Naopak nesnáším, když se nůž nebo vidlička svezou po talíři anebo když někdo šustí polystyrénem…“

Ukázku zvukové pohlednice Martina Chrásteckého si můžete poslechnout na www.mojezeme.cz.

Jiřina Veselá
Tomáš Hájek
Téma: 
Lidé
Zvuky probarvují tmu
Číslo 1/2013
||

Informace pro předplatitele

Vytisněte si dárkový poukaz:

Darkovy-poukaz.pdf

Bližší informace a objednání předplatného Mojí země:

Tištěná verze

SEND předplatné Praha
Tel.: +420 225 985 225
www.send.cz

Elektronická verze

AlzaMedia
www.alza.cz

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Inzerce v časopise

Magazín Moje země nabízí řadu příležitostí k propagaci služeb, zboží, k prezentaci záměrů nebo image vaší společnosti. Prostředky jsou standardní inzertní plochy, sponzoring rubrik, PR články a aktivity. Reklama v časopisu Moje země je přiměřená a vstřícná nejen k zadavateli, ale i čtenáři a tím i pozitivně vnímaná a účinná.

Podmínky inzerce zde.

PARAMETRY
Náklad 11 tisíc výtisků, z toho 5 700 předplatitelů
Rozsah 96 stran + 4 strany obálky
Formát 175 × 254 mm
Čtenost 50 tisíc za číslo, 110 tisíc za delší období
Struktura 58 % ženy, 42 % muži
středoškolské vzdělání 46 %
vysokoškolské vzdělání 31 %
Periodicita dvouměsíčník
Cena výtisku 55 Kč, předplatitelé 45 Kč
Roční předplatné 270 Kč
Distribuce prodejní místa PNS po celé ČR
FORMÁTY INZERCE
Form-inz-01.png
Form-inz-02.png
INZERCE V RUBRICE REGION
Form-inz-03.png

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Inzerce na webových stránkách časopisu

banner A šířka 981 px, výška 196 px
banner B šířka 239 px, výška 410 px

Vydavatel

MOJE ZEMĚ ČESKO s. r. o.
Gromešova 769/4, 621 00 Brno
Tel.: +420 532 193 011
www.mojezeme.cz
GPS: 49°15'3.933"N, 16°35'21.374"E


DIČ: CZ29364426
IČO: 29364426

Registr: Krajský obchodní soud v Brně
16.7.2012, oddíl C, vložka 75575
Šéfredaktorka
Kobzova
Martina Kobzová
Tel.: +420 728 726 068
E-mail: kobzova@mojezeme.cz
Marketing manažer
a obrazový redaktor

Redakce
Radosta
Pavel Radosta
E-mail: radosta@mojezeme.cz
Bartik.jpg
Ivo Bartík
Produkce Vedoucí inzertního oddělení
Rudolecka
Drahomíra Jindrová
Tel.: +420 532 193 030
Mob.: +420 723 129 935
E-mail: produkce@mojezeme.cz
Kobza.jpg
Pavel Kobza
Tel.: +420 532 193 032
E-mail: kobza@mojezeme.cz