ZOO-Ohrada-titul.jpg

V novém seriálu navštívíme některé naše a slovenské zoologické zahrady. Tato kulturní zařízení patří mezi nejoblíbenější cíle návštěvníků po celém světě, ani naše země nejsou výjimkou. Jen v České republice se ročně do zoologických zahrad podívá více než pět milionů lidí. A to mluvíme pouze o návštěvnosti těch, které jsou sdruženy v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Naším prvním zastavením na cestě po českých zoologických zahradách začínáme v malé zoo nedaleko Hluboké nad Vltavou. 

Roman-Kossl.jpgO plánech Zoo Ohrada říká zástupce ředitele RNDr. Roman Kössl:

„V teráriu máme vystavený model nových expozic, na které jsme získali zdroje z fondů Evropské unie. Jedná se o čtyři rozlehlé expozice, které budou otevřeny v příštím roce. V jedné, věnované evropské horské fauně, bude mimo jiné výběh pro kamzíky, sviště, ve druhé velké terárium, další budou hostit medvědy, sibiřské tygry, rosomáky…“

A do jaké expozice by Roman Kössl pozval letošní sezonu? „V současnosti jsou velmi populární nové druhy exotických zvířat, například lemuři nebo nový tropický pavilon Matamata, ve kterém se volně pohybují nejmenší opice na světě – kosmani zakrslí.“

Zoo Ohrada

Africky-cap.jpg
Africký čáp marabu se vyhřívá za sklem své ubikace.

Chov exotických zvířat má na jihu Čech dlouhou tradici. Již v polovině 19. století založila exotický zvěřinec na zámku v Českém Krumlově hraběnka Eleonora. Výstavbu skutečné zoologické zahrady zahájil však až ve třicátých letech minulého století Adolf Schwarzenberg v těsné blízkosti svého loveckého zámečku Stará Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Knížeti nestačilo jen shromažďovat lovecké trofeje, zejména z častých cest po Africe, ale chtěl přivézt kousek živé africké přírody i na své panství. Velký vliv na něj měl jistě i cestovatel Bedřich Machulka, který pro knížete spravoval jeho farmu v Keni. V roce 1939 byla zahrada otevřena pro veřejnost a JUDr. Schwarzenberg donucen emigrovat před nacisty.

Dnes se Zoo Ohrada rozrostla z původního půl hektaru na téměř desetinásobek. Po mnoha vlastnických i správcovských peripetiích zakotvila u Jihočeského kraje a díky podpoře svého zřizovatele i díky dotacím Evropské unie se v posledních letech intenzivně modernizuje a rozšiřuje.

Z našich lesů, vod a strání

Zoologická zahrada na břehu Munického rybníka se specializuje na evropskou faunu, v širším pojetí na oblast palearktickou, tedy mírné pásmo a sever Evropy a Asie. Návštěvnicky vděčným objektem jsou medvědí bratři, kteří žijí v zoo už přes dvacet let. Na rozdíl od medvědů žijících v přírodě zůstávají mohutní karpatští medvědi v zoo vzhůru i v zimě. Specializaci na domácí faunu potvrzuje i nová expozice nazvaná Český les, kde při procházce velkou zalesněnou voliérou mohou návštěvníci zblízka pozorovat hlavně ptačí obyvatele našich lesů.

Mezi hvězdy hlubocké zoo patří bezesporu vydry. V krásně vybaveném výběhu předvádějí vděčným divákům neúnavnou show ve velkém proskleném bazénu. Život pod hladinou našich řek přibližují i sousední sladkovodní akvária. Díky blízkosti rybníků je v zoo mimořádně úspěšný chov vodního ptactva. Návštěvníci mohou opět procházet prostornými voliérami a zblízka pozorovat volavky, divoké husy, kachny, labutě nebo třeba vzácného kvakoše nočního.

Hravá je expozice jezevce, kterého, na rozdíl od fialové krávy, české děti prakticky neznají.

Lama.jpg
Mládě domestikované lamy krotké vykukuje za hřbetem jednoho z rodičů.

Klokani na sněhu

Zahrada nabízí návštěvníkům přes své „proevropské“ zaměření i notnou dávku zvířecí exotiky. Z úcty k historii chovají na Ohradě dodnes kočkodany husarské, jedny z prvních obyvatel zoo v době jejího vzniku. Mnohé návštěvníky překvapí v zimním období ve venkovním výběhu australští klokani. Jedná se o druh klokana rudokrkého, který žije na jihu Austrálie, v Tasmánii a z tamějších zim je na sníh docela zvyklý. Stejně překvapivě se v zasněžené otevřené voliéře vyjímají někteří papoušci. Na sněhu jsou naopak jako doma lamy ve výbězích u dětského hřiště a nové restaurace. Jejich hustá srst se v rodných Andách spřádá na velmi teplou a příjemnou vlnu.

Cizokrajné plazy chová zoo zatím v provizorním teráriu. Mezi jinými i několik trnorepů – plazů s hrozivě ostnitými šupinami na silném ocasu. Tito pouštní ještěři byli mezi tisícovkou zachráněných trnorepů, které se snažil český pašerák před několika lety převézt v osobním autě až z Maroka.
Pro celníky představoval zabavený živý kontraband obrovský problém.

Lemur-kata.jpg
Lemur kata je poloopice, kterou proslavil film Madagaskar. Žije divoce pouze na tomto africkém ostrově.
Uzovka-tenkoocasa.jpg
Užovka tenkoocasá se setkala se svým odrazem ve skle terária.

Záchranná stanice

Nejen vystavováním zvířat živa je zoologická zahrada. Tak jako jiná zařízení tohoto druhu i na Ohradě se věnují výchově a vzdělávání dětí i dospělých, výstavám, přednáškám, chovatelským kroužkům. Nově postavené a moderně vybavené vzdělávací centrum je pro tuto činnost příjemným a užitečným zázemím.

Zoo provozuje (ze zdravotních i provozních důvodů mimo vlastní zahradu) stanici pro handicapované živočichy. Každoročně zde zachrání, uzdraví a vypustí zpět do přírody desítky zraněných nebo jinak postižených zvířat, které do stanice nosí jejich nálezci z volné přírody. Jak upozorňuje zástupce ředitele zoo Roman Kössl, ne vždy je ovšem snaha zachránit zvířátko vítána. To když lidé nosí do stanice mláďata, která se jim zdála opuštěná. Často se ovšem jedná třeba o srnčata, malé zajíčky nebo některé z hnízda čerstvě vylétnuvší ptáky, tedy mláďata, kterým jsou jejich rodiče nablízku a která na nějakou dobu nechávají bez problémů samotná.

Liska.jpg
Domácí faunu zastupuje dobrá známá – liška obecná.
ZOO-Ohrada.jpg
Okolí zoologické zahrady plné rybníků a rybníčků, alejí a parků vyzývá k procházkám. I v zimě.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Zoo se otevírá po celý rok v 8.30 hod. Zavírá v listopadu až únoru v 16.00 hod.,
březnu a říjnu v 17.00 hod., dubnu, květnu a září v 18.00 hod., červnu až srpnu v 19.00 hod. Vstup se psy není povolen. 

Vstupné: 90 Kč plné, 60 Kč snížené, 230 Kč rodinné.
Děti do 3 let zdarma.
Další informace na
www.zoo-ohrada.cz

Okolí zoo

Bezprostředně na Zoo Ohrada navazuje bývalý lovecký zámeček, dnes Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. V letošním roce má dokonce zoo s muzeem společnou vstupenku a jsou propojeny společnou chodbou.

Nedaleký rybník Bezdrev je oblíbeným turistickým centrem, s možností ubytování, řadou sportovních i adrenalinových aktivit. Zámek Hluboká, vzdálený půlhodinku příjemné chůze, patří k nejnavštěvovanějším památkám jižních Čech.

Vydra-ricni-1.jpg.jpg
Vydra říční je jednou z největších atrakcí Zoo Ohrada.
||

Informace pro předplatitele

Vytisněte si dárkový poukaz:

Darkovy-poukaz.pdf

Bližší informace a objednání předplatného Mojí země:

Tištěná verze

SEND předplatné Praha
Tel.: +420 225 985 225
www.send.cz

Elektronická verze

AlzaMedia
www.alza.cz

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Inzerce v časopise

Magazín Moje země nabízí řadu příležitostí k propagaci služeb, zboží, k prezentaci záměrů nebo image vaší společnosti. Prostředky jsou standardní inzertní plochy, sponzoring rubrik, PR články a aktivity. Reklama v časopisu Moje země je přiměřená a vstřícná nejen k zadavateli, ale i čtenáři a tím i pozitivně vnímaná a účinná.

Podmínky inzerce zde.

PARAMETRY
Náklad 11 tisíc výtisků, z toho 5 700 předplatitelů
Rozsah 96 stran + 4 strany obálky
Formát 175 × 254 mm
Čtenost 50 tisíc za číslo, 110 tisíc za delší období
Struktura 58 % ženy, 42 % muži
středoškolské vzdělání 46 %
vysokoškolské vzdělání 31 %
Periodicita dvouměsíčník
Cena výtisku 55 Kč, předplatitelé 45 Kč
Roční předplatné 270 Kč
Distribuce prodejní místa PNS po celé ČR
FORMÁTY INZERCE
Form-inz-01.png
Form-inz-02.png
INZERCE V RUBRICE REGION
Form-inz-03.png

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Inzerce na webových stránkách časopisu

banner A šířka 981 px, výška 196 px
banner B šířka 239 px, výška 410 px

Vydavatel

MOJE ZEMĚ ČESKO s. r. o.
Gromešova 769/4, 621 00 Brno
Tel.: +420 532 193 011
www.mojezeme.cz
GPS: 49°15'3.933"N, 16°35'21.374"E


DIČ: CZ29364426
IČO: 29364426

Registr: Krajský obchodní soud v Brně
16.7.2012, oddíl C, vložka 75575
Šéfredaktorka
Kobzova
Martina Kobzová
Tel.: +420 728 726 068
E-mail: kobzova@mojezeme.cz
Marketing manažer
a obrazový redaktor

Redakce
Radosta
Pavel Radosta
E-mail: radosta@mojezeme.cz
Bartik.jpg
Ivo Bartík
Produkce Vedoucí inzertního oddělení
Rudolecka
Drahomíra Jindrová
Tel.: +420 532 193 030
Mob.: +420 723 129 935
E-mail: produkce@mojezeme.cz
Kobza.jpg
Pavel Kobza
Tel.: +420 532 193 032
E-mail: kobza@mojezeme.cz