Zatímco u nás krutě řádili katolíci a Habsburkové spolu se svými nohsledy, na druhém konci světa začínala kariéra prvního Čecha, o němž víme, že se usadil ve dnešních Spojených státech. Augustin Heřman (za velkou louží se psal Augustine Herman) udělal opravdu závratnou kariéru: stal se jedním z nejbohatších a nejmocnějších mužů Severní Ameriky.
Augustin Heřman
LORD z MARYLANDU

O mládí tohoto mimořádného muže mnoho nevíme. Mohl se narodit v Praze nebo ve Mšenu u Mělníka, v roce 1605 či v roce 1621. Jeho otec mohl být evangelický pastor, jenž s celou rodinou odešel do exilu, i bohatý obchodník, který padl na Bílé hoře ve vojště Fridricha Falckého. S určitostí víme teprve to, že se Augustin ve 20. letech 17. století ocitl v nizozemském Amsterdamu, kde studoval geografii a zeměměřičství (přátelil se tu s Václavem Hollarem).
Nizozemsko tehdy bylo koloniální „supervelmocí“, do které se slévalo bohatství velké části světa. Tady se dala udělat velmi rychlá kariéra. Mladý Heřman toho patřičně využil. O jeho prvních cestách za oceán ve službách Západoindické společnosti ještě kolovaly divoké zkazky. Už ve 28 letech Heřman údajně za Nizozemce s indiány vyjednával o koupi obrovských pozemků kolem dnešní Filadelfie.
Jak korzár privatizuje
Vzápětí se podnikavý mladík usadil v Novém Amsterdamu (dnešní New York) a začal podnikat hned v několika oborech najednou. Byl nákupčí obchodních domů, podnikatel v nemovitostech (jeden čas mu patřil celý Dolní Manhattan, pár dalších budoucích čtvrtí New Yorku, kus New Jersey aj.) a také velmi proslulý korzár!
Na základě povolení své evropské vrchnosti vlastnil brigu La Grace, která v Karibiku přepadala španělská obchodní plavidla. (Říkalo se tomu „privateering“ – vlastně cosi jako privatizace v Čechách.)

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 4. 2. 2016, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes (Alza.cz)

Číslo 1/2016