Láska

v moderním folkloru

Fámy o mezilidských vztazích, erotice a sexu od autora „Černých sanitek“.

Pudli-Pixmac000084997432.jpg

Vztahy mezi lidmi patří k nejoblíbenějším námětům moderních městských legend. Jde hlavně o situace související s erotikou – seznamování, milostné schůzky, námluvy, svatby – a následně i případný rozvod či přinejmenším nevěru.

Na tom není nic překvapivého. Láska a sex patří k populárním folklorním námětům přinejmenším od dob pohádek Tisíce a jedné noci. 

Z domácí lidové tradice připomeňme aspoň košilatá lidová vyprávění a písně ze sbírek Jana Jeníka z Bratřic či Karla Jaroslava Obrátila. A vlastně také – nekončí většina pohádek svatbou, tedy situací s erotikou spojenou? 

Moderní folklor tak jen v nových kulisách vyjevuje odvěké moudro o tom, že vztahy mezi muži a ženami patřily a patří k velice komplikovaným.

Pokažená večeře

Mladík z Karlových Varů se delší dobu ucházel o dívku z bohaté rodiny ruských lékařů, kterým podle místní šeptandy patřila nejméně čtvrtina lázeňského města.

Svoji lásku dlouho tajili, ale jednou přišel čas oficiálně se představit dívčiným rodičům. Nervózní mladík strávil několik dnů studiem pravidel chování v lepší společnosti a ruštiny. V osudový den se nervózně vydal do luxusní vily na seznamovací večeři.

Celý večer zvládl v pořádku, duchaplně konverzoval v ruštině s rodinou své dívky a zalíbil se jak její mamince, tak tatínkovi. Vše bylo na nejlepší cestě k získání sympatií a důvěry.

Večeře ale byla skutečně opulentní, jeden vydatný chod následoval za druhým. Mladík byl brzy tak plný, že si pod stolem, krytým dlouhým ubrusem, tajně povolil opasek a rozepnul kalhoty, aby se cítil pohodlněji.

V závěru večeře vstala starší známá jeho nastávající. Mladík neváhal, rychle si ve skrytu pod stolem zapnul zip u kalhot a vyskočil, aby jí galantně pomohl do kabátu.

Zip od kalhot se mu ale zachytil za cíp ubrusu, a jak se rychle zvedal od dlouhého stolu pokrytého desítkami kusů drahocenného nádobí, strhnul všechno dolů na zem!

Jeden z nejoblíbenějších příběhů o trapasech, které se přihodí mladému muži na první návštěvě rodičů jeho vyvolené, většinou pocházející z vyšší společenské vrstvy. Tyto příběhy pomáhají mladíkům očekávajícím tuto pro ně traumatizující situaci zlehčit tím, že se mohou smát neúspěchu jiného nešťastníka. Naše vyprávění je v západní Evropě a USA „v oběhu“ od 70. let 20. století. K nám se ale dostalo teprve nedávno.

Faux paus

Trapas se nedávno přihodil i dalšímu mladíkovi na podobné luxusní seznamovací večeři u nastávající, jejíž rodiče byli pro změnu bohatí Francouzi žijící v Praze.

I když se mladík v takto vysoké společnosti cítil nesvůj, dokázal se poprat s nástrahami správného používání francouzských slovíček, různých typů příborů i záhad francouzské gastronomie.

V samotném závěru večeře, když už si myslel, že má vyhráno, ale přišla zrada – na jeho klíně omylem přistál pořádný kus dezertu, který kvůli nervozitě upustil. Jak se ho nenápadně zbavit?

Mladíka náhle osvítil spásný nápad. Ukázal k otevřenému oknu do zahrady a pronesl: „Podívejte se ven, jaký je tam teď večer krásný výhled!“

Celá společnost se otočila, což mohl mladík využít k nepozorovanému navrácení dezertu zpátky na talíř. I on ale strnul překvapením. Přímo pod okny si to totiž „rozdával“ umolousaný toulavý pejsek s fenkou pěkně po zvířecím způsobu!

Dneska na to skočíme!

Jistý mladý muž z Brna chodil delší dobu s dívkou, která ho konečně pozvala k sobě domů na návštěvu.

Sebevědomý mladík si to vyložil jako pozvánku k intimnímu sblížení. Celý rozjařený se proto před schůzkou vydal do místní samoobsluhy na nákup kondomů.

„Dneska na to s mladou konečně skočíme, dědo!“ žertoval se starším prodavačem, zatímco si strkal do kapsy hned několik balení kondomů.

Stále s dobrou náladou zašel ještě do květinářství nakoupit květiny, domů se převléknout, a se západem slunce vyrazil k domu své přítelkyně. Sebevědomě zazvonil na domovní zvonek – a strnul.

Ve dveřích totiž stál její otec – prodavač z místní samoobsluhy!

Historky o společenském trapasu v rodině nastávající mohou na sebe vzít i tuto poněkud drsnější podobu. Ačkoli jsou naše příběhy řazeny k moderním legendám, v ústním podání kolují již víc než 70 let. Poprvé byly zachyceny v USA v průběhu II. světové války – tedy v době, kdy byly trapné situace tohoto druhu společensky o dost ožehavější než dnes. Změny ve vztazích mezi muži a ženami se v průběhu let dotkly i tohoto vyprávění – v novějších, emancipovaných verzích příběhu už bývá hlavní hrdinkou dívka. 

Zena-v-zupanu-Pixmac000073579857.jpg

Dítě z hvězd

Mladé dívce, která měla do plnoletosti hodně daleko, bylo při běžné zdravotní prohlídce diagnostikováno těhotenství. I přes naléhání lékařů a rodičů ale nebyla schopna říct, kdo je otcem dítěte.

„Je to dítě z hvězd“ neustále opakovala v slzách.

Nešlo ale o potomka mimozemské civilizace ani o dívčino náhlé pominutí smyslů, jak se šokovaní lékaři i rodiče zprvu domnívali.

Ukázalo se, že šlo o následek nové zábavy nezletilé mládeže, nazývané prostě „Hvězda“. Spočívá v tom, že si svlečené mladé dívky lehly hlavami k sobě do kruhu, tak aby jejich těla tvořila pomyslnou hvězdu. Jejich nezletilí spolužáci se pak sexuálně činili, jak jen mohli. Vyhrál ten, kdo vydržel nejdéle…

Bulvární historka o sexuálních orgiích nezletilých vypadá na první pohled jako příběh varující před zkažeností dnešní mladé generace. Ve skutečnosti jde o poměrně starý fiktivní příběh, který byl v sousedním Polsku zachycen již v roce 1967. V této katolické a sexuální chování přísně hodnotící zemi je také dodnes nejvíce populární. K nám se dostal teprve nedávno.

Amatérské video

Jistý neoblíbený poslanec z Prahy a jeho mladá milenka se rozhodli zpestřit svůj sexuální život tím, že se natočí při milování na domácí video.

Jak řekli, tak udělali. Z místní půjčovny si půjčili videokameru a přehrávač a natočili se při milostných hrátkách. S pocitem dobře vykonané práce pak vrátili vypůjčená zařízení do půjčovny.

Neuvědomili si ale, že společně s přehrávačem omylem vracejí i inkriminovanou videokazetu.

První zákazník, který si přehrávač půjčil, jí pak zhlédl a brzy video důkladně znala celá Praha!

Humorná historka z doby před úsvitem internetu, na kterém se lechtivá videa známých osobností objevují velice často. Jako jedna z mála moderních městských legend je založena na skutečné události, která se přihodila v roce 1986 nešťastníkovi jménem Corky Woodward – šerifovi amerického městečka Council Grove ve státě Kansas – a jeho ženě Dannette. Od té doby se objevila v mnoha reklamách, televizních seriálech a filmech, naposledy v britském snímku Trainspotting z roku 1996.

Rafinovaná pomsta

Mladý romanticky založený muž z Čáslavi sloužící jako profesionální voják byl povolán na roční vojenskou misi do Afghánistánu. Během těžké služby v nepřátelském prostředí často myslel na svoji přítelkyni, se kterou chodil již několik let a kterou chtěl po návratu požádat o ruku.

Asi po půl roce mu od přítelkyně přišel smutný dopis. Během jeho nepřítomnosti si našla bohatšího přítele, vysoce postaveného státního úředníka, a s milým vojáčkem se tedy loučí. Přeje si jen, aby jí poslal zpátky její fotografii, kterou měl s sebou na misi.

Mladý muž se zachoval jako správný voják. Setřel slzu, obešel celou základnu a od všech českých i zahraničních vojáků si vyžádal fotografie jejich přítelkyň: některé dokonce, jak to občas bývá, i bez oblečení.

Všechny vložil do obálky a připsal stručný vzkaz: „Promiň, lásko, ale už si přesně nevzpomínám, jak vypadáš. Tady jsou fotky všech mých přítelkyň za poslední dva roky. Vyber si prosím tu svoji a zbytek mi pošli zpátky.“

Historka o duchaplné pomstě je oblíbená především ve vojenském prostředí a posloužila i jako námět jedné epizody amerického televizního seriálu M*A*S*H. V armádním prostředí mnoha zemí a států koluje již od 19. století, přičemž její nejstarší verze byla zachycena v roce 1881 v USA. V době fotoaparátů v mobilech, kvůli kterým hodnota originální fotografie jako čehosi významného prudce klesla, bude pravděpodobně klesat i popularita této historky.

PETR JANEČEK je sběratel moderní lidové slovesnosti, autor trojice sbírek soudobého folkloru Černá sanitka, které se vedle knižního dočkaly televizního, rozhlasového i divadelního zpracování. Tyto příběhy nasbírali posluchači jeho univerzitních přednášek v roce 2013.

MOJE ZEMĚ 6/2012
Městské legendy a fámy: lidová slovesnost dneška

MOJE ZEMĚ 1/2013
Horory 21. století: městské legendy o vrazích, maniacích a přízracích

MOJE ZEMĚ 3/2013
Komedie všedního dne: každodenní humorné příběhy

PŘÍŠTĚ:

MOJE ZEMĚ 5/2013
Z letních táborů: strašidelné historky dnešních dětí

MOJE ZEMĚ 6/2013
Vánoce 21. století: městské legendy a fámy doby adventu

MOJE ZEMĚ 1/2014
Mýty o zdraví: novodobé fámy o nemocech a úrazech

Rozhodná nevěsta

Tohle se prý nedávno stalo na jedné velké svatbě v Praze. Mladá nevěsta, která si právě vzala bohatého postaršího podnikatele, se po svatební hostině obrátila na desítky hostů z lepší společnosti a prohlásila: „Milí hosté, moc ráda bych vám poděkovala za drahé svatební dary, kterými jste nás obdarovali.“

Potom se obrátila na své rodiče: „Vám, mami a tati, bych chtěla moc poděkovat za to, že jste mne vychovali jako slušnou dívku.“

Nakonec se obrátila na svého novomanžela. Každý očekával, co pěkného řekne, ale nevěsta se jen usmála: „A tobě děkuju za to, že ses měsíc před svatební nocí vyspal s mojí nejlepší kamarádkou!“

S těmito slovy všem ukázala fotografii, zachycující manžela in flagranti, a s vítězoslavným úsměvem opustila večeři.

Moderní pověst o chladnokrevné pomstě pochází původem ze Spojených států amerických, kde je vyprávěna ve dvou verzích. V jedné z nich je hlavní postavou nevěsta, ve druhé ženich. Obě kolují od 80. let 20. století. K nám příběh doputoval nedávno prostřednictvím internetu.

Pokažená svatba

I starobylé lidové zvyky mohou být pořádně nebezpečné. Své by o tom mohl říct nešťastný novomanžel z Ostravska, který se stal vdovcem již během své vlastní svatby.

Při návštěvě domu rodičů nevěsty si ji odtamtud chtěl odnést v náručí přes práh – jak velí lidová tradice. Jelikož ale nepatřil zrovna k silákům, opřel se do celé záležitosti možná trochu moc zhurta. Svoji nevěstu zvedl tak prudce, že ji udeřil do hlavy o futro dveří!

Nevěsta byla na místě mrtvá a šokovaný ženich spáchal po několika dnech sebevraždu.

Fiktivní historka z cyklu varovných příběhů dramatizujících průběh svatebního obřadu. Tyto příběhy jsou oblíbené především mezi budoucími novomanželi a k pohodovému strávení jejich svatebního dne určitě nepřispívají.

Pes přítel člověka

Pár ve středním věku si poté, co jejich děti opustily dům, pořídil pejska. Manžel byl zpočátku proti a se zvířetem nerad chodil ven, ale po několika měsících se vše změnilo.

Muž si psa evidentně oblíbil. Začal s ním chodit na několikahodinové večerní procházky, často i v tom nejhorším počasí. Manželka byla ráda, že jejich zvířecímu miláčkovi věnuje tolik pozornosti. Pes byl po dlouhých procházkách většinou tak unavený, že dokonce ani nežral.

Jednoho dne ale manžel onemocněl a žena vzala pejska na večerní procházku sama. Jakmile vyšli ven, pes se začal chovat jako utržený ze řetězu, vyl a táhnul paničku do vedlejší ulice.

Tam začal kňučet a škrábat na dveře neznámého domu. Zpoza nich se ozval ženský hlas: „Hned to bude, miláčkové, mám tady pro vás oba dobrůtky jako vždycky.“

Dveře se otevřely a v nich stála vulgárně vyhlížející mladá žena v negližé. Šokovaná manželka pustila vodítko z ruky a pes vběhl dovnitř pochutnat si na připravené misce se žrádlem – tak jak byl zvyklý každý večer.

Historka o zneužívání venčení nejlepšího přítele člověka za účelem krytí manželské nevěry je typickým příkladem příběhu, který se do moderní ústní tradice dostal z literatury. Jeho pravzorem je francouzská povídka z roku 1930, příznačně nazvaná La Chienne (tedy Čubička).

Pankáč učitelem slušného chování

Stalo se před několika lety v Praze. Do tramvaje nastoupila mladá maminka v pokročilém stupni těhotenství. S velkým břichem měla již problém nastoupit do tramvaje, kde se jí udělalo evidentně nevolno. Velké vedro a dusno prostě činily své.

Na sedadle vedle ní seděl postarší pán. Paní ho poprosila, jestli by se nemohla posadit, že jí je špatně. Chlap na ni vystartoval, co si to ta dnešní omladina dovoluje, a že jí místo rozhodně neuvolní.

Najednou se na scéně objevil mladý pankáč s čírem a přímočaře řekl: „Dědku, zvedej se, než tě zvednu sám.“

Starší chlapík chvilku nemohl uvěřit svým uším ani očím a naprosto vykolejený se zmohl na pouhé: „Proč?“

„Protože ona začíná a ty končíš!“ suverénně odpověděl pankáč.

Na další stanici pobouřený chlapík vystoupil. Přítomní důchodci si neodpustili pár jedovatých poznámek, ale zbytek tramvaje pankáčovi zatleskal…

Drsná novodobá bajka sice souvisí s tématem erotiky jen volně (pouze těhotenstvím hrdinky vyprávění), ale je ukázkovým příkladem moderních příběhů pohrávajících si s tématem komplikovaných vztahů mezi generacemi. Její hlavní postava, tedy pankáč s drsným humorem komentující dění kolem sebe, je do jisté míry českou specialitou. Vyskytuje se v minimálně pěti podobných vyprávěních, oblíbených od 80. let 20. století. Naše historka patří k těm novějším; v domácím prostředí se začala masově šířit před několika málo měsíci. Jako mnoha podobným novodobým folklorním příběhům se jí velice dobře daří především na internetových sociálních sítích.

Petr Janeček
Pixmac.cz
Téma: 
Zajímavosti
Láska v moderním folkloru
Číslo 4/2013
||

Informace pro předplatitele

Vytisněte si dárkový poukaz:

Darkovy-poukaz.pdf

Bližší informace a objednání předplatného Mojí země:

Tištěná verze

SEND předplatné Praha
Tel.: +420 225 985 225
www.send.cz

Elektronická verze

AlzaMedia
www.alza.cz

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Ediční plán 2021

1/2021 vychází 4. února
2/2021 vychází 1. dubna
3/2021 vychází 3. června
4/2021 vychází 5. srpna
5/2021 vychází 7. října
6/2021 vychází 2. prosince

Inzerce v časopise

Magazín Moje země nabízí řadu příležitostí k propagaci služeb, zboží, k prezentaci záměrů nebo image vaší společnosti. Prostředky jsou standardní inzertní plochy, sponzoring rubrik, PR články a aktivity. Reklama v časopisu Moje země je přiměřená a vstřícná nejen k zadavateli, ale i čtenáři a tím i pozitivně vnímaná a účinná.

Podmínky inzerce zde.

PARAMETRY
Náklad 11 tisíc výtisků, z toho 5 700 předplatitelů
Rozsah 96 stran + 4 strany obálky
Formát 175 × 254 mm
Čtenost 50 tisíc za číslo, 110 tisíc za delší období
Struktura 58 % ženy, 42 % muži
středoškolské vzdělání 46 %
vysokoškolské vzdělání 31 %
Periodicita dvouměsíčník
Cena výtisku 55 Kč, předplatitelé 45 Kč
Roční předplatné 270 Kč
Distribuce prodejní místa PNS po celé ČR
FORMÁTY INZERCE
Form-inz-01.png
Form-inz-02.png
INZERCE V RUBRICE REGION
Form-inz-03.png

Ediční plán 2020

1/2020 vychází 6. února
2/2020 vychází 2. dubna
3/2020 vychází 4. června
4/2020 vychází 6. srpna
5/2020 vychází 1. října
6/2020 vychází 3. prosince

Ediční plán 2021

1/2021 vychází 4. února
2/2021 vychází 1. dubna
3/2021 vychází 3. června
4/2021 vychází 5. srpna
5/2021 vychází 7. října
6/2021 vychází 2. prosince

Inzerce na webových stránkách časopisu

banner A šířka 981 px, výška 196 px
banner B šířka 239 px, výška 410 px

Vydavatel

MOJE ZEMĚ ČESKO s. r. o.
Gromešova 769/4, 621 00 Brno
Tel.: +420 532 193 011
www.mojezeme.cz
GPS: 49°15'3.933"N, 16°35'21.374"E


DIČ: CZ29364426
IČO: 29364426

Registr: Krajský obchodní soud v Brně
16.7.2012, oddíl C, vložka 75575
Šéfredaktorka
Kobzova
Martina Kobzová
Tel.: +420 728 726 068
E-mail: kobzova@mojezeme.cz
Marketing manažer
a obrazový redaktor

Redakce
Radosta
Pavel Radosta
E-mail: radosta@mojezeme.cz
Bartik.jpg
Ivo Bartík
Produkce Vedoucí inzertního oddělení
Rudolecka
Drahomíra Jindrová
Tel.: +420 532 193 030
Mob.: +420 723 129 935
E-mail: produkce@mojezeme.cz
Kobza.jpg
Pavel Kobza
Tel.: +420 532 193 032
E-mail: kobza@mojezeme.cz