Než balón vzlétne do oblak

Víte, že Češi jsou světová špička ve výrobě horkovzdušných balónů? Tedy brněnská firma Balóny Kubíček, která patří mezi tři největší výrobce na světě. Jako jediná si navíc sama vyrábí i tkaninu, ze které se obaly balónů šijí. Jak se takový balón vyrábí, z čeho se skládá, jaké se používají materiály a co vše je třeba, než může vzlétnout, nám ochotně ukázali u Kubíčků přímo v továrně.

V řezání jednotlivých dílů obalu pomáhá počítač, tedy program, podle kterého je látka přesně rozřezána katrem na malé kousky (u průměrného balónu je to 400 dílů). Pak přichází na řadu ruční práce švadlenek, které je trpělivě sešívají k sobě.

Továrnu na výrobu horkovzdušných balónů vybudoval nadšenec a legenda balónového létání Aleš Kubíček. Už v roce 1983 vyrobil s kamarády z Aviatik klubu první balón na území Československa, se kterým vzlétl. Desítky dalších balónů pak vyrobil pod křídly společnosti Aerotechnik Kunovice, a až se po revoluci dalo podnikat, založil soukromou firmu a začal balóny vyrábět. Celou historii firmy i ukázky prototypů mimochodem přibližuje nově vybudované Muzeum výroby balónů situované v zámku Radešín na Vysočině, kam bychom se rádi v budoucnu také podívali. Dnes se firma těší světovému renomé a dodává balóny přibližně do 60 zemí světa. Ročně se jich tu vyrobí přes stovku, v minulém roce dokonce sto třicet balónů.

Obal (tak se říká té největší a nejbarevnější části balónu), koš, plynový hořák a palivové láhve, to jsou komponenty, ze kterých se balón skládá, a všechny si v továrně u Kubíčků vyrábějí. V jednotlivých dílnách je k vidění práce s různými materiály – tkaninou, kovem, ratanem, kůží. Čím je firma jedinečná v celosvětovém měřítku, je vývoj a výroba vlastní tkaniny pro šití obalů. Unikátní vysokopevnostní polyesterová textilie vzniká v tkalcovně v Černé Hoře u Blanska, na jediném odloučeném pracovišti mimo brněnskou továrnu. „Zatímco ostatní výrobci používají polyamid neboli nylon, my jsme vsadili na polyester a je to naše konkurenční výhoda a hned po lidech největší hodnota ve firmě. Jde o hotový supermateriál se speciálními vlastnostmi, je odlehčený, tenký jako papír, má vyšší odolnost vůči teplotě a tím i delší životnost,“ prozrazuje nám Petr Kubíček, syn zakladatele a současný majitel společnosti.


Foto: Pavel Radosta a archiv Balóny Kubíček