Na návštěvě v ateliéru: Evropský impresionista z Kněždubu

V malé obci Kněždub v podhůří Bílých Karpat se narodil, nejlepší díla vytvořil v nedaleké Hroznové Lhotě, nejrozsáhlejší soubor jeho prací najdeme v Uherském Hradišti. Přestože
je bytostně spjat se Slováckem, patří Joža Uprka mezi malíře evropského formátu. Škoda, že na to ve zbytku země tak trochu zapomínáme.

Tentokrát se na návštěvu výtvarníka vydáme do minulosti. I když o ateliér v pravém slova smyslu nepůjde. Ten, ve kterém Joža Uprka tvořil převážnou část svého života a který si nechal přestavět v Hroznové Lhotě přítelem Dušanem Jurkovičem, není veřejnosti přístupný. A tak se raději podíváme na unikátní sbírku obrazů a dokumentů ze života slováckého malíře evropského věhlasu v Uherském Hradišti. Ostatně, Uprkovým ateliérem byl převážně plenér.

Ale popořádku. Joža Uprka se narodil v roce 1861 v rodině sedláka se zálibou v malování.
Možná i tady je zdroj budoucího směřování Joži i jeho bratra Franty, známého sochaře (rodný dům Uprků v Kněždubu je dnes malým muzeem obou bratří). Přinejmenším Jožova cesta k malování nebyla zrovna přímočará. Rebel a bouřlivák v životě i ve studiu nedokončil
nadvakrát pražskou Akademii výtvarných umění, o které tvrdil, že ho zde učili „natěračství“. Lepší a hlavně pokrokovější atmosféru pak našel v obdobné instituci v Mnichově.

Foto: Pavel Radosta, Galerie Joži Uprky a Wikimedia Commons

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 2. 12. 2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)