Modré zlato z českých polí

Raneček makových buchet patřil odjakživa k povinné výbavě pohádkového vandrovníka. Například v Dánsku by však na našeho českého Honzu dost možná koukali jako na drogového dealera. Jistě by jim vysvětlil, že mák je u nás komodita legální, a dokonce i velmi oblíbená. Kvůli řadě mýtů a polopravd je přesto tato superpotravina stále tak trochu nedoceněná. Za pověst českého máku ale bojuje řada poctivých pěstitelů i specializovaný spolek.

Mák má v České republice i okolních slovanských státech hlubokou tradici. Vždyť první zmínky o máku na našem území pocházejí už z pozdní doby bronzové. Nedůvěra některých cizinců vyplývá ze záměny máku potravinářského a technického. Technický mák se totiž opravdu nesmí použít jako potravina. Své místo má ve farmaceutickém průmyslu, zejména při výrobě morfinu. Voňavá semínka máku potravinářského naopak ke konzumaci přímo vybízejí.


Foto: Vlastimil Mikšík

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 5.8.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)