Má prsty zaťaté do země

Možná to někoho překvapí, ale v naší přírodě se vyskytuje přes šest desítek druhů a poddruhů orchidejí. Jde o rostliny zajímavé, krásné a většina patří mezi ohrožené a chráněné.

K eurasijským druhům orchideje z čeledi vstavačovitých patří pětiprstka žežulník pravá. Jde o vytrvalou, někdy i přes půl metru vysokou bylinu s dvoudílnou, až prstovitě dělenou hlízou. Z ní vyrůstá přímá lodyha v přízemní části porostlá růžicí až sedmi světle zelených dlouhých úzkých listů. Horní část má pouze několik malých, tvarově podobných lístků, zato se však chlubí nápadným, až 30 centimetrů dlouhým válcovitým květenstvím obsypaným desítkami růžových až světle nachových, někdy i bílých, jemně vonících květů. 

Vyskytuje se ostrůvkovitě v pásmu pahorkatin i hor na středně vlhkých loukách a pastvinách, keřovitých stráních, krajích lesů i podél cest. Častější je na Moravě, v nížinách ji nenajdeme. Ještě v první polovině 20. století šlo o poměrně hojnou rostlinu, která nyní patří k silně ohroženým. K příčinám jejího mizení patří zejména výrazná změna obhospodařování lučních porostů – ukončení pastvy i kosení a nadměrné užívání minerálních hnojiv.

Na našem území se vyskytuje ještě pětiprstka žežulník horská (Gymnadenia conopsea subsp. montana), obě rostliny si jsou velmi podobné, jejich rozlišení je práce pro botaniky.

Semínka bez houby nevzejdou 

Plod pětiprstky žežulníku je zelená válcovitá tobolka s mnoha semínky. Jsou droboučká a bez živin. Pro vytvoření nové rostliny musí vzniknout spolupráce mykorhitické houby s klíčícím semínkem, které mu dodají energii a výživu. To je pro orchideje typické.

Pověry decimují vstavače

Této orchideji bývala už v dávných dobách přisuzována léčebná až zázračná moc. Ze sušených hlíz pětiprstky i dalších vstavačovitých rostlin se ale dodnes v řadě zemí Blízkého východu vyrábí prášek jménem salep (sahlep, sachlab). Kvůli vysoké energetické hodnotě je považován za posilující a má zlepšovat mužskou potenci. Slouží pro přípravu stejnojmenného horkého kašovitého nápoje a v Turecku je součástí krémových dezertů a mléčných nápojů. Konzumenti si neuvědomují, že jeho výrobě padají za oběť i nenahraditelné populace vzácných druhů orchidejí. 

PĚTIPRSTKA ŽEŽULNÍK PRAVÁ

Gymnadenia conopsea subsp. Conopsea

Krytosemenná, jednoděložná rostlina z čeledi vstavačovité (Orchidaceae) 25–60 cm vysoká. 

Jedna ze dvou druhů rodu pětiprstka vyskytujících se na území ČR.

Vytrvalá hlíznatá rostlina s prstovitě dělenou hlízou.

Světlomilný druh, vyskytuje se v pásmu pahorkatin i hor.

Roste na loukách, pastvinách, keřovitých stráních i okrajích lesů.

Válcovité květenství s drobnými růžovými až světle nachovými, někdy i bílými květy.

Pysk květu je trojlaločný s dlouhou tenkou srpovitě zahnutou ostruhou.

Kvete od května do července, na horách až do srpna.

Plodem jsou zelené válcovité tobolky s množstvím semen.

České jméno pětiprstka vzniklo pravděpodobně podle tvaru hlíz, které svým dělením připomínají prsty lidské ruky.


Foto: Wikimedia Commons (H. Krisp, Vachovec)