Liberecký kraj rozhleden a vyhlídek ráj

Hornatý sever Čech a členitost krajiny na území Libereckého kraje jsou ideální příležitostí pro krásné výhledy do krajiny. Řadě kopců navíc dominují rozhledny. Vydejte se výš než na vrchol. Pořádně se zadýchejte, vlasy si nechte čechrat svěžím větrem a pohlédněte daleko za horizont. Až tam, kde se nebe dotýká země. Ten pocit je vážně povznášející!

Liberecký kraj dostal do vínku skutečně rozmanitý reliéf, a tak je příležitostí k výletům za výhledy v tomto regionu nespočet. Lužické a Jizerské hory, Český ráj i Krkonoše lákaly už naše předky a jejich touha vidět co nejdále do kraje je přiváděla na kopce, skály i ty nejvyšší vrcholy. Mnoho vyhlídkových míst je tak současně němým svědkem historie, často se zajímavým příběhem svého vzniku. Rozhlížet se ze stejného místa, kam vyšlapali turisté před více než sto lety, je impozantní. A možná i vás napadne: do jaké krajiny se budou asi dívat další generace? A jak budou vypadat rozhledny budoucnosti? Právě architektura rozhleden je v posledních letech turistickým lákadlem a zajímavé nové stavby najdete i v Libereckém kraji. Tady si zkrátka přijdou na své jak příznivci tradičních kamenných rozhleden, tak těch novodobých z moderních materiálů.


Foto: Matyáš Gál, Jakub Podobský, AZ fotky, Ondřej Holas

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 1.4.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)