Hola hej, je tu masopustní rej!

Kdy jindy psát o masopustu než v prvním čísle Mojí země. Období veselení, hodování a řádění průvodu masek patří právě k tomuto období, tak se nabízí něco se o něm dozvědět. Ač není karnevalová masopustní tradice ryze česká a v různých podobách ji najdete v zemích celého světa, místo mezi našimi národními poklady si rozhodně zaslouží. Vždyť vesnické masopustní obchůzky na Hlinecku patří mezi nehmotné
kulturní památky UNESCO. Přijměte tedy pozvánku do průvodu…

Fašank, šibřinky, končiny, vostatky nebo ostatky. Pojmenování pro masopustní veselí
je celá řada. Všechny ale vyjadřují totéž, dobu hodování ve dnech, které ještě „ostaly“ před dlouhým půstem. Mimochodem, i slovo karneval, tolik proslavené například italskými Benátkami, znamená v překladu sbohem, maso.

Pokaždé jinak
V období od Tří králů do Popeleční středy se proto masem a jinými dobrotami opravdu
nešetřilo. Nejvíce hodovat měli lidé o tzv. tučném čtvrtku, aby po celý rok zůstali při síle. Přípravy v hospodářských staveních začínaly zabitím pašíka už v brzkých ranních hodinách všude vonělo vepřo, knedlo, zelo a startovalo tak největší veselí, které trvalo od tučného čtvrtka přes taneční neděli až po maškarní úterý. V tomto čase se lidé měli očistit od všech negativních emocí nebo sousedských rozmíšek, veselit se a připravit na dlouhý půst. Kromě zabijačkových specialit patří k masopustu také smažené koblihy. Jedna z teorií říká, že zlatavé koblížky připomínaly předkům v zimních měsících tolik vzácné slunce.

V dnešní době se masopustní akce konají především o víkendu. Přesný termín masopustu se řídí termínem Velikonoc, je tedy pohyblivý. V roce 2022 si na radostné trdlování trochu počkáme, tučný čtvrtek totiž připadá až na 24. února, Masopustní neděle, která na vsích obvykle patří průvodům, má tedy datum 27. února. O tři dny později, 2. března, poté Popeleční středou začíná čtyřicetidenní předvelikonoční půst.

Foto: Pavel Radosta, Pavel Bulena – Muzeum v přírodě Vysočina a Depositphoto

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 3. 2. 2022, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)