Vyrazte do Jeseníků po Via Czechia

Oblast Jeseníků se vyznačuje nádhernou přírodou a mnoha tajuplnými horskými zákoutími, kterými lze putovat po mnoho dnů. Není tedy divu, že tudy procházejí hned dvě ze čtyř tras Via Czechia – nejdelších turistických a poutních tras, které u nás máme. Stezky Via Czechia vás provedou nejhezčími místy Jesenicka od Králického Sněžníku přes Rychlebské hory, Hrubý Jeseník až na Zlatohorsko a Nízký Jeseník. Turisté a poutníci tu mají k dispozici přes 350 kilometrů těchto stezek, které jsou vyznačené ve variantách pro
pěší, cyklistické i lyžařské putování.

Od Králičáku k Moravskému Berounu po Severní stezce

Severní stezka je nejdelší samostatnou trasou Via Czechia, spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede převážně severními pohraničními horami. Základní pěší varianta Severní stezky měří 1 058 km, v oblasti Jeseníků z ní můžete využít 157 kilometrů mezi Dolní Moravou a Moravským Berounem. Týden pěšího putování vede přes Králický
Sněžník, Rychlebské hory a Hrubý a Nízký Jeseník, na kole pak počítejte s přibližně 3–4 dny na cestě.

Z Dolní Moravy vás nejprve hřebenová pěšina zavede na vrchol Králického Sněžníku, na jehož svazích pramení řeka Morava a z nějž obhlédnete půlku Moravy a východních Čech. Za Kladským sedlem se zanoříte do hlubokých lesů Rychlebských hor a projdete kolem trojmezí Moravy, Slezska a Polska u nejvyšší hory Smrk. Nedaleko odtud se můžete osvěžit v samoobslužném lesním baru, úplně prvním, který u nás vznikl – piva a limonády se tu chladí ve vodě horského potoka a platí se do kasičky.

V Ramzovském sedle začíná nejtěžší pasáž celého přechodu, a sice dvoudenní přechod Hrubého Jeseníku. Cesta vás provede nejstarší moravskou přírodní rezervací, kolem poutní Vřesové studánky, nejstarší turistické chaty Švýcárna až na horu Praděd. Z nejvyššího bodu Moravy budete pokračovat dál po hřebeni kolem Petrových kamenů a Jelení studánky do sedla Skřítek.

To už se dostanete do Nízkého Jeseníku, rozlohou našich největších hor. Oč větší, o to méně navštěvované, a přesto hory se spoustou klenotů! Nejprve minete zříceninu skalního hradu Rabštejn, kdysi nejvýše položeného hradu na historickém území Moravy. Pak se dostanete k nádherným Rešovským vodopádům, aby vás v závěru Severní stezka přivedla k hradu Sovinec, jednomu z nejrozsáhlejších moravských hradů.

Foto: Jan Hocek

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 4. 8. 2022, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)