Letní lákadla Libereckého kraje

Zamíříte-li v létě do Libereckého kraje, ať už s rodinou nebo partou přátel, do hor nebo k vodě, čeká vás pestrá paleta možností, co podnikat. Jednotlivé turistické oblasti se na své návštěvníky totiž perfektně připravily a přišly s novinkami i akcemi, které vám pobyt v tomto regionu ještě více zpříjemní a zatraktivní.

Křížem krážem Českým rájem

Sdružení Český ráj inspiruje návštěvníky více než šedesáti tipy na výlety. To už si vybere
opravdu každý. Nově jsou pro letošní turistickou sezonu připraveny formou tzv. flipbooku,
elektronických tematických brožur. Jedna z nich je určena turistům a najdou v ní 28 tipů na pěší výlety, které vedou do známých i méně známých zákoutí regionu. Pro cyklisty je naplánováno 30 cyklovýletů a milovníky českých filmů a pohádek potěší 10 výletů za
filmem a pohádkou. Mohou se tak vydat třeba za Rumcajsem do Jičína nebo na Sychrov za princeznou Zlatovláskou. Pro návštěvníky informačních center Českého ráje jsou k dispozici v rámci tohoto projektu tři druhy letáčků, které fungují jako jakýsi rozcestník. Umožňují se do flipbooku dostat pomocí QR kódu, který si jednoduše „vyfotíte“ telefonem. A pro ty, co jdou na výlet raději s trasou „na papíře“ než v telefonu, je tu možnost si vybraný výlet vytisknout, všechny jsou totiž ke stažení. Brzy přibudou také bezbariérové výlety určené pro hendikepované, seniory, ale i pro rodiny s kočárky.

Putování Českým rájem si můžete okořenit i zdejšími pověstmi a tajemnými příběhy. Postavy z nich vás provedou malebným krajem skalních měst, hradů a zřícenin, zámků, roubených staveb, rybníků, studánek, lesů a spoustou míst s nádhernými rozhledy. Z těchto českorajských příběhů, které se možná staly, možná nestaly, vychází zábavná hra pro malé i velké cestovatele „Za pověstmi Českého ráje“. Průvodcem a pomocníkem vám bude brožura Dvanáct pověstí Českého ráje plná poutavých příběhů. Jak vznikl rubín, Kdo naučil
Turnováky brousit drahé kameny, O loupežnících a statečné Kristýnce nebo O Hrubé Skále a Černém rytíři, to jsou některé z nich. Skvěle vám poslouží i přehledná Cestomapa celého regionu, a také Cestoknížka, do které budete při svém vandrování sbírat soutěžní razítka z výletních míst a plnit úkoly. Na letošní sezonu je pro vás připraveno její nové aktualizované vydání!

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 4. 8. 2022, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)