Dávnou, sakrální, hrdinnou i zábavnou historií Brna

Vměstnat všechny výše uvedené dějiny druhého nejvýznamnějšího města země do šesti stran je úkol nad lidské síly. Natož pro člověka, který tady už téměř půl století žije. Ale mým cílem není udělat z vás historiky-specialisty, tím nejsem samozřejmě ani já, ale přesvědčit vás, že Brno a připomínky jeho velkolepé minulosti (i pestré současnosti) stojí za zhlédnutí. A rozhodně to není „na otočku“.

Čím začít? V Brně nepůjdeme jako u jiných měst „jen“ do středověku. Musíme hloub. Ještě hloub! Na území Brna se našly nástroje opracované „lidskou“ rukou z období před šesti až sedmi sty tisíci lety! Samozřejmě lidmi rodu homo, nikoliv anatomicky moderními lidmi,
jak bývá nazýván náš současný druh.

Ten se zde usadil už nedávno, před nějakými třiceti tisíci lety. Jako jedno ze sídlišť si vybral
Stránskou skálu – mírný skalnatý kopec na východním okraji Brna. Naši předkové zde těžili
rohovec – náhradu kvalitnějších pazourků, lovili koně, skrývali se před nepřáteli a nepohodou v jeskyni. V Brně se také lovili jedni z posledních mamutů na našem území a našla se zde nejstarší loutka na světě (k ní se ještě vrátím). A ke konci pravěku se objevuje první zmínka o Brně. Konkrétně u věhlasného kartografa 2. století našeho letopočtu Ptolemaia.

Foto: Pavel Radosta 

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 2. 12. 2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)