Čtyři trumfy Hradce Králové

Jak se zdá, karty pro letošní domácí turistickou sezónu jsou už rozdané. A Hradec Králové vytahuje hned čtyři trumfy: jedinečné urbanistické a architektonické řešení města, výročí největší bitvy na našem území, tradici loutkářství s puncem UNESCO a doslova encyklo-pedii zážitků. Tady je naše pozvánka.

Karty se v historii Hradce Králové rozdávaly vícekrát, ale zásadně jimi zamíchal legendární hradecký starosta Ulrich. Ten zdědil na konci 19. století město přestavěné na rozkaz Josefa II. na pevnost, která ztratila smysl. Dr. Ulrich se nezalekl a na svou dobu, vlastně na každou dobu, se pustil do smělých plánů. Nechal zbořit podstatnou část hradeb a do města povolal přední české architekty, aby vytvořili moderní, funkční a pohlednou metropoli. A povedlo se. Dokonce do té míry, že se Hradec Králové stal vzorem promyšleného urbanismu a držitelem hrdého přízviska Salon republiky.


Foto: Foto Pavel Radosta a archiv města Hradec Králové

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 3.6.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)