Českým Švýcarskem po nové i obnovené naučné stezce

To, čím je České Švýcarsko tak přitažlivé a snad nejpůsobivější právě teď na podzim, je jedinečná rozmanitost krajiny. Mísí se v ní dávná historie se současností, ryzí příroda s lidskými osudy, romantika s divočinou. Příležitost poznat tento kraj zblízka a opravdově nabízejí dvě naučné stezky – částečně obnovená Köglerova stezka a nově otevřená naučná stezka Česká silnice.

Köglerovu stezku provází třicet devět zastavení s informačními panely. Jedno z nich je i v obci Zahrady, kde je k vidění na zahradě domu Rudolfa Köglera geologická mapa (vedena jako technická památka).

Köglerova naučná stezka

Köglerova naučná stezka vznikla v roce 1941 díky krásnolipskému rodákovi Rudolfu Köglerovi. Tento amatérský, ale o to víc zapálený přírodovědec, astronom a geolog ji dokonce vytvořil jako první naučnou stezku v Čechách. A to poté, co na svém pozemku vybudoval unikátní geologickou reliéfní mapu sestavenou z místních hornin. Ta je i dnes součástí stezky a je vedena jako technická památka. V období po druhé světové válce stezka sice zanikla, ale mezi lety 2003–2006 byla znovu obnovena. I před letošní turistickou sezonou doznala drobných vylepšení v podobě zpevnění cest, schodišť nebo nových naučných prvků, jako je třeba model otisku druhohorních měkkýšů v pískovci. Čeká vás na ní leccos zajímavého – jurské vápence, hrad opředený legendami, idylka pro romantiky i úseky pro dobrodruhy. 

Stezka je dlouhá dvacet kilometrů. Začíná i končí ve městě Krásná Lípa a prochází pomezím chráněných krajinných oblastí národního parku České Švýcarsko, Labských pískovců a Lužických hor. Můžete na ni nastoupit nejen v Krásné Lípě, ale také ze tří dalších míst: z Vápenky, Kyjova a Vlčí hory. My se na ni vydáme z Krásné Lípy, kam lze přijet autem a zaparkovat na parkovišti přímo na náměstí nebo se pohodlně dopravit autobusovou linkou a turistickým autobusem č. 434, který sem jede z Děčína. Pokud nejste zvyklí na delší túry, nebo vyrážíte s dětmi, je lepší si cestu rozdělit do dvou dnů, pakliže v této oblasti trávíte dovolenou, je to přímo ideální. 

Drobná církevní architektura dotváří krajinu Českého Švýcarska.

V krásnolipském informačním centru na Křinickém náměstí si pořiďte průvodce Köglerovou stezkou s podrobnou mapou, určitě vám přijde vhod. Pak už můžete vyrazit – přes městský park (po nedávné rekonstrukci působí opravdu příjemným dojmem) směrem k vrcholu Kamenné Horky, malé vesničky, ze které se nabízí pěkný pohled na Šluknovský výběžek a malebné České Švýcarsko. Celá naučná stezka je provázena zastaveními s informačními tabulemi, které vysvětlují nejrůznější fakta související s danými místy. Minout je bez povšimnutí by byla určitě škoda. Na stezce je jich umístěno celkem třicet devět a prozrazují mnoho užitečných informací prostřednictvím textů, různých zajímavých exponátů a pomůcek. U devátého zastavení najdete například kopii milíře, který sloužil k vypalování dřevěného uhlí. V jeho blízkosti se nachází lesní studánka a také rozcestí „U Pěti cest“ s dřevěným altánkem (těch je po cestě více), kde si můžete odpočinout nebo se posilnit vlastní svačinou. Vyzkoušet si zde můžete i své znalosti místních bylin v herbáři ze dřeva.

Stezka vás dále zavede k bývalým vápencovým dolům u Doubice a přírodní rezervaci Vápenka. Tady vás čeká další zajímavé zastavení s číslem deset. Dozvíte se zde totiž, že se nacházíte na území s největším výskytem jurských vápenců v Čechách. Zvídaví turisté tu mohou narazit na zamřížovaný vstup do podzemní štoly. V prostorách štol zimují netopýři, mezi nimi netopýr velkouchý, řasnatý či vrápenec malý.

Od Vápenky prakticky až k Vlčí hoře současná trasa kopíruje původní stezku, po níž turisty provázel sám Rudolf Kögler. Míří do rekreační osady Kyjov a poté prudce vzhůru, ke Kyjovskému hrádku. Na zříceninu vede přístup úzkými průlezy ve skalách a po strmých, do skály tesaných schodech, je tedy na zvážení každého, zda se na zříceninu hradu opředeného legendami vydat. Kdo si troufne, bude rozhodně odměněn endorfiny po výstupu, ale i výhledem na hluboké lesy. 

A teď naopak dolů, do údolí, bez adrenalinu sestoupíme do malebného Kyjovského údolí s protékající říčkou Křinicí. Duše každého romantika zde zaplesá. Tento kout ukrývá nádhernou přírodu plnou roklí a pískovcových skalních útvarů a stojí za to zvolnit tempo a vychutnat si tu krásu. 

Výstup na rozhlednu Vlčí hora není náročný.

Poté se trasa vrací směrem ke Kyjovu a pokračuje pod Kamenný vrch a do Vlčí Hory. Nad obcí se vypíná stejnojmenná hora s rozhlednou z roku 1889. Během doby, co rozhledna stojí, doznala řadu změn a dnes je dokonce vybavena zastřešeným ochozem. Při dobrém počasí je z ní pěkný výhled na Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, Labské pískovce i Krušné hory.

Stezka pokračuje pohodlným úsekem do obce Zahrady s již zmiňovanou geologickou mapou na zahradě domu, kde Rudolf Kögler žil. Mapa po celkové rekonstrukci nabyla svou původní podobu a na 50 m² zahrnuje území o rozloze 29 km² – geologicky zajímavé okolí Vlčí hory s lužickým zlomem. Tvoří ji horniny, které zobrazují kopce a údolí, a prohlédnout si ji lze od poloviny května do konce září. Další část cesty vede na Sněžnou a ke zřícenině hrádku Krásný Buk, jehož dochované sporé pozůstatky se nacházejí na nevýrazném zalesněném návrší. Kilometry v nohách, hlava plná zážitků, tak bude zřejmě vypadat závěrečný úsek cesty, který vás přivede zpátky do Krásné Lípy. Ideálním zakončením a třešničkou na dortu, tedy načechranou pěnou na pivu, je návštěva pivovaru Falkenštejn. Ve stylovém prostředí starého měšťanského domu na náměstí v Krásné Lípě nad půllitrem piva, které tu vaří, si můžete celý výlet pěkně zrekapitulovat a posilnit se na další zážitky ve zdejším kraji. Nebo přímo na další, nově otevřenou naučnou stezku Česká silnice, která je vzdálená jen necelých dvacet kilometrů odsud.

Na stezce Česká silnice narazíte i na divoká zvířata. Důvod k obavám ale není, zvěř je klidná a můžete si ji i pohladit.

Naučná stezka Česká silnice

Naučná stezka Česká silnice je výrazně kratší než Köglerova stezka, měří jen šest kilometrů, ale to na její atraktivitě neubírá. Dokonce nabízí i pořádný kus dobrodružství, s pokladem na konci! 

Stezka začíná ve Vysoké Lípě na rozcestí pod skalním hrádkem Šaunštejn a vede do Zadních Jetřichovic na hranici s Národním parkem Saské Švýcarsko. Prostřednictvím dvanácti zastavení seznamuje s historií této cesty a přibližuje její význam od střední doby kamenné až po relativně nedávnou minulost. Tematicky jsou jednotlivá zastavení věnována dávné historii, kdy bylo údolí migračním koridorem pro zvěř, na kterou tam v době kamenné číhali lovci, až po mladší dobu, kdy se z trasy stala důležitá obchodní stezka.

Stezku ozvláštňují sochařské prvky i interaktivní panely, které přibližují například vznik osady Zadní Jetřichovice, na jejímž místě jsou dodnes patrné stopy po původních obydlích. Jedním z nejoblíbenějších zastavení mladší historie je rekonstruovaná Uhlířova chaloupka, filmařská kulisa z natáčení nestárnoucí filmové klasiky, pohádky Pyšná princezna.

Stezka vede nejen přírodou, ale míjí i malebná stavení a chaloupky.

Pozor, pozor! Pro rodiče s dětmi je připraveno velké lákadlo – dobrodružná kvízová hra s pokladem. Tato hledačka navede hráče na stopu mezolitického pokladu ukrytého na konci trasy v Zadních Jetřichovicích. Vydat se na dobrodružnou cestu časem od pravěku po současnost je tím nejzábavnějším způsobem, jak poznat zdejší kraj a ještě zabavit děti. Na začátku trasy naleznete schránky se zadáním a tužkou, a když na konci této hry, tzv. questingu, najdete truhlu s pokladem, budou mít radost malí i dospělí. Do truhly se ale nedostane každý, její tajemství se otevře pouze úspěšným hráčům, kteří vyluští správně tajenku. 

Pěšky vám bude trvat zdolání stezky přibližně tři hodiny, na kole o polovinu méně, trasu je možné projít i s kočárkem, vozíčkáři ji projedou s pomocí druhé osoby. Fyzicky ani orientačně není náročná, je přístupná celoročně, ale nejvhodnější čas k návštěvě je od jara do podzimu. V zimě si hledačku také můžete projít, ale závěrečný poklad nenaleznete, kvůli pravidelné údržbě je přes zimu nedostupný (od 1. 11. do 31. 3.).

Že už vás svrbí nohy a nejraději byste vyrazili? Jen do toho, podzimní dny jsou k těmto výletům jako stvořené.

Více tipů na akce, výlety a dovolenou v Ústeckém kraji najdete na www.branadocech.cz.


Foto: Archiv Ústeckého kraje (J. Laštůvka), město Krásná Lípa, Wikimedia Commons (Franta Křivan, Jitka Erbenová)