Bez čeho se neobešel Old Shatterhand?

Odpověď na tuhle hádanku se zdá snadná. Možná ještě váháte mezi medvědobijkou
nebo skvělou opakovačkou henryovkou. Ale tentokrát je správně za c): theodolit – nezbytná pomůcka zeměměřiče. Nevěříte? Poslechněte si samotného „greenhorna“: „Henry se o ty zeměměřické věci kupodivu silně zajímal, chtěl ode mne například vědět, jak se ty plány a mapy, co jsou na stole, zhotovují, a to do takových podrobností, že jsem se nakonec zapletl do výkladu o polární a diagonální metodě a trigometrické triangulaci a já nevím o čem všem ještě. Nu, byl jsem dokonalý greenhorn, když jsem si ani neuvědomil, že tu vykládám před zkušební komisí.“

Ano, Old Shatterhand nepřišel na Divoký západ pobíjet medvědy. Začínal jako zeměměřič. Zeměměřičství ve své „prvobytně pospolné“ podobě má ovšem počátek někde před třemi tisíci lety. Od 16. století se začaly objevovat geodetické přístroje. Ty vycházely z astronomických pomůcek, jako byly astroláby – geodetické kruhy, později doplněné o jednoduché optické zaměřovače. A máme tady teodolit (za časů Karla Maye psáno theodolit).

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 7. 10. 2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)