Alespoň jednou být Fourcadem aneb Beskydská a Jesenická magistrála – ráj běžkařů

Přiznejte to. Svištíte si to na běžkách a najednou, zničehonic, možná při pohledu na tu nekonečnou a skvěle upravenou trasu před vámi, vám hlavou proletí myšlenka: „Jsem jako ten legendární biatlonista Fourcade!“ Něco vám prozradíme: Takhle si na běžkařských tratích v Beskydech a Jeseníkách připadá snad každý!

V polovině cesty z Pusteven na Radhošť se můžete pozdravit s Radegastem.

Ten úžasný pocit vlastní dokonalosti (no tak si to připusťte alespoň v duchu) je dán dokonalými podmínkami, v nichž jste se ocitli. Je jedno, zda jste na Beskydské, či Jesenické magistrále, a který z bezmála devíti set perfektně upravených kilometrů právě sjíždíte. To, jak je v letošní zimě rekordně rozsáhlý běžkařský svět severní Moravy a Slezska dotažen do sebemenších detailů, jak se tu kouzlo přírodních scenérií snoubí s vizionářstvím zdejších provozovatelů zimních sportů, vás chytí za srdce. Vlastně za běžky…

Na nich se po strojově upravených tratích můžete vydat třeba na nejvyšší vrchol Beskyd – Lysou horu – odkud dohlédnete až na daleké Tatry. Malebnou beskydskou krajinu i typické Jurkovičovy stavby si užijete na desítkách kilometrů tras vedoucích přes Pustevny. Líbit se vám rozhodně bude i na stezkách na úbočí Velkého Javorníku, v okolí turistických chat Ondřejník a Ostrý nebo na tratích v blízkosti Bílé. Kvalitní podmínky i úžasný výhled na Lysou horu nabízí moderní běžkařský areál, ve který se v zimě mění golfové hřiště na Ostravici. A co tak vyrazit až na úplný východ republiky do oblasti kolem Mostů u Jablunkova a Bukovce, kde si dáte do těla na více než 90 kilometrech upravovaných tras?

Úplně stejně, co se pestrosti a kvality tratí týče, jsou na tom Jeseníky. Nechte se pohltit tichem i monumentálností bělostných panoramat a vydejte se po jedné z hřebenových tras. Krásné výhledy si vychutnáte i na tratích vinoucích se loukami kolem Nové Vsi u Rýmařova. Anebo si vyjeďte z Vrbna pod Pradědem do kouzelné Karlovy Studánky s nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Odtud je to jen kousek do Malé Morávky a Karlova pod Pradědem, v jejichž okolí na vás čeká až 80 kilometrů strojově upravovaných tras! Jedinečným zážitkem bude i běžkování na Uhlířském vrchu v blízkosti vyhaslé sopky! Nebo chcete zdolat nejvyšší moravský vrchol? A co vám brání? Strach, že na Pradědu zabloudíte? Tak to vám nedovolí portál www.bilestopy.cz, kde se dozvíte i to, kdy byla trať naposledy upravena! Kouzlo? Ne. GPS zabudované do roleb žehlících sněhové pláně, díky nimž můžete sledovat aktuální stav upravenosti tras.

Do Jeseníků však mohou bez obav vyrazit i ti, kteří to s běžkami teprve zkoušejí. Například pod hotelem Kurzovní jsou pro ně připraveny běžecké trasy dlouhé jeden, tři a pět kilometrů, stejně přívětivá je i Karlova Studánka.

Na oficiálním webovém portále severní Moravy a Slezska www.severnimorava.travel  naprosto jednoduše zjistíte nejen vše o běžkování a místních lyžařských areálech, ale také o tom, jak si zimní dovolenou v Moravskoslezském kraji zpestřit. Pokud se s elektronickými vychytávkami zrovna nepřátelíte, nezoufejte. I na vás tu mysleli a mapu lyžařských areálů a sjezdovek vytiskli. Nic vám tedy nebrání vyrazit na sníh vytvářející na kopcích Beskyd a Jeseníků hebkou, třpytící se vrstvu protkanou sjezdovkami i stopami běžkařů. Každý z nich si, třeba jen na nepatrný okamžik, může připadat jako Martin Fourcade řítící se pro další zlatou medaili. Nebraňte se tomu ani vy. Jen počítejte s tím, že vystřelit si budete moci – na rozdíl od Fourcada – jen sami ze sebe.

Při dobrém počasí se v Jeseníkách dočkáte jedinečných scenérií.

Foto: Archiv Moravian-Silesian Tourism