Basbaryton na vinici

Za běžného režimu, v časech necovidových, bychom si ani netroufli hledat v nabitém programu Adama Plachetky skulinku na rozhovor. Jeden z nejuznávanějších světových operních pěvců pobývá většinu roku v zahraničí a zastihnout ho v Česku není snadné. Teď to ale možné je. A trošku překvapivě nás nasměroval do Znojma, na „chalupu“, kde tráví s rodinou spoustu času. Ochutnávka vína, spokojené pobíhající děti, kamarád ve sklípku i rozzářené Adamovy oči prozrazovaly, že slavný basbarytonista je tady už pěkně zakořeněný. 

Jak jste se na jižní Moravě, coby rodilý Pražák, ocitl? Nemáte tu žádnou rodinu, vaše žena pochází od Ostravy… A popravdě, neznám nikoho, kdo by jezdil z Prahy na chalupu u Znojma.

Tohle místo jsme volili optikou mého angažmá ve Vídni, kde jsem byl deset let. Odtud je to sem jen hodina cesty. Od roku 2005 jsem do Znojma jezdil na hudební festival, nejprve do divadla, pak do Louckého kláštera. Našli jsme si tady kamarády, a když jsme v roce 2016 dělali Dona Giovanniho a měli už první dceru, začali jsme se poohlížet po nějakém zázemí na přespání. Kamarád nám nabídl rodinný sklep na vesnici a nám se tam tak zalíbilo, že jsme začali shánět vlastní. Za necelý rok jsme jeden našli. V červenci 2019 jsme dostavěli a v březnu jsme se sem na půl roku přemístili.


Foto: Pavel Radosta

– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 1.4.2021, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)