72 hodin na Zlaté řece

Sázava patří k našim nejkrásnějším a vodáky nejoblíbenějším řekám. Tato princezna mezi českými toky, které se podle nažloutlé barvy způsobené jílovitou půdou přezdívá Zlatá řeka, je přívětivá jak pro začátečníky a rodiny s dětmi, tak pro zkušené vodáky. Vede překrásnou přírodou s romantickými zákoutími i zajímavými místy, kde se rozhodně vyplatí udělat zastávku.

Cestu příjemně oživí zastávka v pivovaru v Kácově nebo ve sklářské huti František v Sázavě.

Námětem na příjemné vodácké putování a poznávání nádherné středočeské krajiny i památek je výlet z Horky do Sázavy. Během tří dnů si užijete pravé vodácké atmosféry, skvostné přírody, nádherných pohledů i zajímavých památek.

Z Horky do Kácova

Startujeme z kempu Horka u vlakové zastávky Horka nad Sázavou (kde jsou v půjčovně lodí Samba k mání plavidla). Jakmile podplujeme silniční most, řeka se už noří do středočeské „divočiny“. Po třech a půl kilometrech nás přivítá město Zruč nad Sázavou se zámkem jako z pohádky. V jeho areálu se kromě jiného nachází Vodácké muzeum s expozicí vývoje lodí od dřevěných kánoí přes laminátovou éru až po moderní rafty a expozice Příběh řeky Sázavy. Další zastávku můžeme udělat přibližně v polovině celého dvacetikilometrového úseku, u soutoku Želivky a Sázavy. Jakmile vylezete na skálu nad soutokem, pochopíte, proč je toto místo označováno jako jeden z nejromantičtějších soutoků u nás. Naskytne se vám zajímavá podívaná – průzračná a i v létě studená voda z užší Želivky se vlévá do teplejší a většinou hnědožlutě zbarvené (jak už víme zlaté) a mohutnější Sázavy. Poslední část úseku se sjezdem u Posadovského mlýna nás vede kolem tábořiště Omaha u Zlivi až do Kácova. Tam je k vidění hned několik zajímavých cílů – zámek, který je označován za barokní klenot Posázaví, zřícenina hradu a Malé muzeum techniky. To potěší především příznivce motocyklů Jawy, všechny bez výjimky pak rozhodně pivovar Hubertus, kde se dobře vaří nejen pivo.

Nezapomeňte zastavit na vyhlídkách.

Míříme do Českého Šternberka

Než vyrazíme do Českého Šternberka, můžete „vyběhnout“ ještě na Čertovu vyhlídku nad Kácovem. Téměř dvě stovky schodů z přírodních materiálů vedou na místo s nádherným pohledem na meandr řeky Sázavy. Ale zpět do lodě, čeká nás romantická, klidná a bezpečná plavba bez jakýkoliv záludností. Řeka pod Kácovem líně meandruje krajinou Posázaví, břehy lemují statné vrby a olše a přítomnost civilizace připomínají jen chatky a občasné mosty. Pod Soběšínem, kam si můžete odskočit podívat se na kostel sv. archanděla Michaela, Sázava na pár kilometrů mění charakter, dosud spíše stojatá řeka ožívá a voda proudí svižněji přes kameny a mělčiny. Na soutoku s Blanicí, po Želivce druhým největším přítokem Sázavy, je příležitost si odpočinout na krásné písečné pláži. Odměnou na závěr celodenní plavby (o délce 13 km) bude pohled na majestátní hrad Šternberk. Nejen pohled z vody, ale i jeho návštěva. 

Sázavský klášter

Cílem je Sázava

Ani poslední úsek, dlouhý 25 kilometrů, není na malebná místa skoupý. Nejprve Rataje nad Sázavou – zámek, kostel sv. Matouše a hrad Pirkštejn, cestou pak několik krásných vyhlídkových míst a na závěr město Sázava, kde najdete Sázavský klášter, třetí nejstarší mužský klášter u nás, a Huť František – moderní centrum sklářského umění. Nedaleko města Sázava se nachází místní část Čertova brázda, kde si můžete prohlédnout také rodný dům Jiřího Voskovce. Takže… kdy vyplouváte?

Plavba po Sázavě má jedinečnou atmosféru.

Foto: Archiv SCCR a MCU media, Libor Sváček