

Šumná
Třebíč
ARCHITEKTOVA cesta vede tentokrát na Horácko. Přidáme se k němu ve druhém největším městě Vysočiny, městě spojených katolicko-židovských památek UNESCO i největších věžních hodin v Evropě (zřejmě) – v Třebíči.
Třebíč se, jako každá dáma, může pochlubit cennými klenoty i půvabnou bižuterií. ARCHITEKT nás vede hned k drahokamu největšímu.
❯ Skvostná bazilika sv. Prokopa v zámku na nádvoří, stavba, které se i UNESCO koří. Čím si tu pozornost Třebíč zasloužila? Za soužití starého s novým, křesťanů s židy, tolerantní a plodnou symbiózu. Architektonická symbióza se zde projevuje již po staletí. Románsko-gotický, barokně dostavěný chrám byl v letech 1924–1935 Kamilem Hilbertem citlivě rekonstruován. ❮
Ale některé prvky vypadají… nějak nově.
❯ Dvacáté první století nám ukáže, jak do něj souladně vstupovaly různé vitráže. Ty z roku 2007 vytvořila Magdalena Říčná. V ostrém kontrastním toku představují fáze benediktýnského roku. Přenesou nás svými barvami do židovského města dolů pod námi. ❮
– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 4. 6. 2015, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Publero.com)

Číslo 3/2015